מה הולך פה?

אם הגעתם עד לכאן אז בטח אתם שואלים את עצמכם כמה שאלות,

מה הוא הבלוג הזה תחת שם דומיין חשוד במיוחד כגון זה?  את מי הוא בא לשרת? ובאיזה נושאים הוא עוסק? האם זהו סתם עוד בלוג בין ים הבלוגים שמדברים על קידום אתרים או שיש פה משהו חדש שניתן ללמוד ממנו?

אז נתחיל בזה שנניח כמה יסודות:  תחום קידום האתרים הוא תחום שקיים מזה כמה וכמה שנים – ניתן לומר למעשה, מאז שמנועי החיפוש בראשם גוגל קיימים. בתוך תעשייה נרחבת זאת המשלבת בתוכה מקצועות רבים:  אנשי שיווק – לצד מתכנתים , אנשי פסיכולוגיה והתנהגות של גולשים – לצד מחליפי קישורים ומעצבי אתרים לצד כלכלנים, ועוד שילובים מעין אלו.

כראוי לתעשיה מתפתחת ומאתגרת כמו תעשיה זו ובהעדר קווים מנחים ברורים או הכשרות מקצועיות אחידות, התפתחו מספר אסכולות שונות העוסקות בקידום אתרים בצורה אורגנית במנועי החיפוש, אשר השוני המרכזי בין האסכולות השונות בא לידי ביטוי בעיקר בשיטות העבודה הננקטות על ידי כל אחת מהאסכולות הנ"ל על מנת להשיג את התוצאות בה היא מעוניינת. בבלוג זה לא נעסוק בכל השיטות , הניואנסים וההבדלים שבין השיטות השונות ומי מהן צודק יותר.

אנסה למקד את הדיון בהבדלים העיקריים בין שני הקיטלוגים הבולטים ביותר בתחום קידום האתרים -  קידום האתרים הלבן המכונה Whitehat וקידום האתרים השחור המכונה BlackHat.

מתוך שתי שיטות אלו, אנסה למקד את הדיון דווקא על השיטה הפחות מדוברת וחשופה לקהל הרחב – השיטה השחורה המכונה BlackHat, אני משתמש במילה "מכונה" שכן כפי שננסה להסביר בעתיד לא ברור מי קובע את המיתוגים בתחום זה ומי למעשה הולך על הקווים הישרים אותם מנסים להתוות מנועי החיפוש בעוד אחרים מעדיפים "לשבור את המסגרות" על מנת להשיג את מטרתם, ולמעשה מי בכלל הוא "החוק"? לא אתמקד בבלוג זה בהבדלים המהותיים והאתיים הקיימים בין שתי השיטות ולא בשאלות הפילוסופיות העולות מכך "מה בסדר" ומה "לא בסדר" ובעיני מי זה בסדר או לא. שאלות אילו אינן רלוונטיות שכן אנחנו חיים ועובדים מול מציאות בה אנחנו נאלצים לתת מענה למתחרים הבאים משני העולמות המתפתחים בקצב מהיר, זה לצד זה, כאשר כל יום ויום נוספים עוד מוחות חדשים לשני המחנות.

מטרתי היא,  להעלות על פני השטח ולחשוף בצורה מבוקרת, הדרגתית ומקיפה את אחד הנושאים שנחשבים לסודות השמורים ביותר של עולם מקדמי האתרים השחורים – כלי הקידום האוטומטיים, שמותיהם, מקורותיהם, תפקידיהם, דרכי הפעלתם והשימוש הנכון בהם, ואם יעלה בידי אז גם את החידושים בתחומם.

תחום זה נחשף בצורה מועטה וממודרת ביותר בפורומים בעולם ובאתרים והבלוגים השונים בעולם – אבל בישראל ובעברית – לא נחשף עוד בכלל. ממניעים רבים – פחד מהסגרת השיטות למנועי החיפוש, שמירה מפני דליפה של תוכנות לידיים הלא נכונות או לקהל רחב מידי ועל ידי זה הפחתת אחוזי ההצלחה שלהן, או אי רצון להסגיר שיטות פעולה המניבות רווחים נאים לבעליהם,  המידע שיובא פה הוא מידע שלעיתים נמכר בכסף במקומות שונים בעולם. אנסה לתת בעיקר מענה ברמות הטכניות-מעשיות לשאלות התפעוליות העולות מכלים אלו ומה האפשרויות לנצלם.

השאלה הנשאלת מייד על ידי רבים היא מדוע בעצם לחשוף את המידע? האם אין פה סכנה ששוב ייפול לידים הלא נכונות ורק יתרום לצמיחתן של בעיות חדשות?

על שאלה זאת אנסה לענות בכמה נקודות:

(1) אני מאמין שמידע צריך להיות חופשי ונגיש לכולם, בכל נושא, כל הזמן.

(2) המטרה היא להעלות את הנושא לדיון פתוח.

(3) המטרה היא ללמוד ולהבין יותר לעומק איך הדברים עובדים.

(4) המטרה היא לסייע למקדמי האתרים להבין שלעיתים ישנו מצב של התמודדות בתחרות שהיא בלתי הוגנת בעליל, ויש לדעת מול מה ניצבים כאשר מעוניינים להתמודד מולו או לפעול איתו.

(5) המטרה היא לנסות ולפתח את "המחקר" שלי בנושא ולקבל רעיונות לכיווני חשיבה חדשים מאנשים בתחום.

אשמח בכל רגע ובכל מקום לקבל הערות, תגובות, קטילות בקשות או הצעות – על מנת שאוכל לקחת את מחקר זה ולהפיק ממנו את המירב לטובת כולם.

VN:F [1.9.18_1163]

מה דעתכם על הפוסט?

דירוג: 7.4/10 (7 הצבעות )

VN:F [1.9.18_1163]

דירוג: +1 (מתוך 1 הצבעה)

מה הולך פה?, 7.4 out of 10 based on 7 ratings

 • #1 נשלחה על ידי טל
  בערך לפני 8 שנים

  בהצלחה!!

  • #2 נשלחה על ידי טל
   בערך לפני 8 שנים

   תודה :)

 • #3 נשלחה על ידי אאא
  בערך לפני 8 שנים

  כל הכבוד ותודה

  • #4 נשלחה על ידי טל
   בערך לפני 8 שנים

   בבקשה אבל על מה תודה ? :)

 • #5 נשלחה על ידי יצחק-ארז קרט
  בערך לפני 8 שנים

  תודה, פרויקט חשוב