אתמול בפגישה שהייתי איפשהו אמרתי שכל הפוסטים שלי נכתבו בדם, וזאת אמירה אמיתי לגמרי – לפעמים זה בדם שלי,  לפעמים בדם של קולגות ולפעמים לצערי בדם של לקוחות או של סתם אתרים שהיו במקום הלא נכון בזמן הלא נכון.

תודה לאל ובמקצוע שלנו עדיין לא ראיתי שנפל למישהו המחשב על הראש וממש פצע אותו אבל אני מניח שאת הרעיון מאחורי זה אתם מבינים,  הדבר הזה נכון לכל בעל עסק ובכל תחום -  ישנם תקלות עסקיות , תקלות התנהלותיות או תקלות ביצועיות.

העניין הוא שבתחום כמו שלנו, עניין הטעויות והפקת הלקחים הוא חשוב הרבה יותר מאשר בתחומים רבים אחרים וזה מכמה סיבות:

  • התחום מאוד דינאמי – וטעות קטנה שלא מתוקנת היום יכולה להיות מכשול רציני בהמשך.
  • התוצאות הן מבוססות Funnel – הרבה פעולות שתלויות אחת בשנייה, טעות בתחילת ה-Funnel יכולה להרוס את כל המשכו.
  • טעויות יכולות להתנפח – אם לא מזהים תקלה כשהיא קטנה ומסדרים אותה, אז בשלב בו רוצים לעשות "סקייל" על הפעולה, ייתכן ונעשה סקייל על כשלון מוחץ.

(טוב אני מניח שזה נכון כמעט לכל תחום אבל נזרום)אז מה אני רוצה להגיד פה בעצם?

כידוע לכולנו, הימים עכשיו הם ימי אלול, ימים של חשבון נפש, אז מה יכול להיות זמן יותר טוב מזה על מנת לעשות את חשבון הנפש שלי על הטעויות הרבות שעשיתי בשנה החולפת, ברמה העסקית, הקונספטואלית והביצועית, ועוד יותר מזה – אם יש לי את היכולת לשתף בזה על מנת יראו אחרים וייראו, אז מה טוב -  ובכלל עצם רישום הדברים שיהיו לנגד עיני בצורה מסודרת פחות או יותר (אני די בטוח שיש ברשימה הזאת עוד לא מעט דברים ששכחתי…) יהיה משהו שאני מקווה לפחות, שיעזור לי להמנע לפחות מחלק מהדברים בהמשך, ואם על הדרך יצא המצב שזה גם יעזור למישהו, אז יצא הפסדי בשכרי…  אפשר לראות את הפוסט הזה כמעין פוסט המשך לפוסט  "איך להפוך למקדם אתרים כושל בשנת 2012", רק שהנימה פה יותר אישית, זה בהחלט פוסט שחשבתי עליו כבר הרבה זמן ובמקרה היום היה זמן ההשראה המתאים לאחר שבועיים ומשהו ללא כתיבה  בגלל מעבר הדירה , חופש ילדים נסיעות וכו'…

ולכן אני גאה להציג בפניכם את רשימת הטעויות הגדולה שלי מן השנה החולפת:

1. בזבזתי יותר מידי זמן על קריאת פוסטים \ בפורומים \ סתם אתרים אחרים – לרצות ללמוד דברים חדשים זה בטח לא דבר רע אבל כדי לחדד את המסר של כמה הבעיה הזאת חמורה -  אפילו בזמן כתיבת הפסקה הזאת אני מוצא את עצמי מעיף עוד מבט בפורומים החביבים עלי לראות איזה נושא חדש נשלח, עובר לרגע באיזה בלוג טכנולוגי אחד  או שניים וחושב אם משהו השתנה באתרי החדשות הגדולים – מה שהאריך את זמן הכתיבה של הפסקה הזאת מכמה שניות בודדות לדקות ארוכות,  תעשו את החישוב כמה זמן התבזבז כך כל יום במהלך היום, וכמה דברים מועילים יכלו להעשות בזמן הזה,  ומעבר להספק – לקצר את שעות השהיה אל מול המחשב.
מסקנה: היחס של עלות הזמן מול התועלת, כמעט שאינה קיימת,  להפסיק ומהר.

2. עקבתי יותר מידי עדכונים של גוגל – גם אחרי העדכונים המטופשים שלהם ב-Searchengineland וגם אחרי הידיעות המפגרות של מאט קאטס, שלא לדבר עם רשימות העדכונים הסתומות שהם מוציאים כל חודש בחודשו עם שינויים לא ברורים באלגוריתם  כגון "כיבינו סיגנל כלשהו שעושה משהו".   לא שיש בזה משהו רע מידי , אבל זה בהחלט מידע שאפשר לרכז ולעבור עליו מידי פעם – ובכל מקרה לא על חשבון הזמן של עבודה שוטפת.
מסקנה: לדעת לברור את המוץ מן התבןגוגל

3. קיבלתי שיתוק של בניית קישורים בגלל פינגווין  -  כן,  זוכרים את הפוסט של לפני שבועיים ומשהו על בניית קישורים אחרי פינגווין? ואמרנו כבר שכל הפוסטים נכתבו בדם? אז במשך כמעט חודש לאחר ה-24 באפריל גם אני הייתי משותק, נכון שניצלתי את הזמן ללמוד ולהתאפס, אבל בזמן הזה נתתי יתרון לכל מתחריי, והאם למדתי משהו מועיל על העדכון בזמן הזה?  לא בטוח,  אבל תוך כדי עבודה שוטפת דווקא כן למדתי, ובכל במקרה ב-Data Refresh השני שהיה, כבר לא היו בעיות, עכשיו עדיין מחכים למפץ הגדול שהובטח לנו.
מסקנה ומטרה: להמשיך מייד עם מה שעובד ולנטוש את מייד את מה שעושה רושם כבעייתי.

4. הערכתי את עצמי מעט מידי -  להיות צנוע זה לפעמים דבר טוב בחיים, אבל לוותר על עסקים \ דברים אחרים שמעבר לכסף, מביאים גם נסיון זה לא רעיון טוב, צריך לדחוף את עצמנו לפעמים גם לפינות שדורשות מאיתנו קצת יותר אפילו אם אנחנו חושבים שהפרוייקט גדול עלינו, לעשות הכל ולמצוא את הדיל המשתלם כדי להוציא ממנו את המקסימום, כמובן לתועלת שני הצדדים, וכך מצאתי את עצמי מוותר על פרוייקטים לא מעטים השנה מתוך מחשבה של "אין לי משאבים"  "אין לי זמן" "לא יכול"  כאשר בעצם כן היו, וכן היה לי זמן וכן הייתי יכול כנראה.  ואני אפילו לא אתחיל לדבר כאן תמחורים עצמיים או תמחורים נמוכים מידי של פרוייקטים.
מסקנה: כל מקרה לגופו – אבל להיות מודע מתי זה נובע מתוך עצלנות או יותר מידי נוחות במצב הקיים. ובכל מקרה לקחת את מה שמגיע.

5. הערכתי את עצמי יותר מידי – ואני לא מתכוון ברמת החשיבות העצמית שלי, לשמחתי שם אני יודע את מקומי, אלא ברמת היומרות שרציתי להגיע אליהן בפרוייקטים מסויימים שלא היו מתוקצבים מספיק, או שהיו מתוקצבים יותר מידי ללא צורך.
מסקנה: להקדיש קצת יותר זמן מראש ולחשב את הצרכים כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר שישלתמו לשני הצדדים.

6. הקדשתי מעט מידי זמן לניתוח נתונים – בעוד יגאל אמר לי מתישהו השנה מושג שהתאהבתי בו שנקרא Analysis Paralysis, שהוא – מרוב ניתוח נתונים, לא עושים שום דבר מועיל, אז גם הדבר ההפוך הוא כמובן לא טוב – כבר ראיתי לא פעם איך זרקתי אנרגיות לשווא מכוון שלא הקדשתי מדידה מספקת של התוצאות, בעוד "רעשי הרקע" של הפרוייקט הכתיבו את הטון, וחבל.
מסקנה: לצוות לעצמי מישהו שיתעסק בזה' כי אני ממש לא טוב בזה.

7. לא עסקתי מספיק בדברים שאני אוהב לעשות – השנה הזאת כמעט כל כולה הייתה ממוקדת ב"מה שאני צריך לעשות" ולא במה "שאני רוצה לעשות", ולא שלא יכלתי אלא סתם הייתי פחדן במקרים מסויימים או חסר מוטיבציה במקרים אחרים,  ולמרות העומס – חייבים למצוא גם את הזמן לדברים שעושים את הכיף בעבודה, אחרת מתייבשים.
מסקנה: מסקנה לדוגמא אפשר לקרוא בפוסט הזה על הקישורים מרוסיה.

8. לא ייעלתי מספיק תהליכים – בעוד השנה הקודמת הייתה מבחינתי כפי שבטח אתם יודעים שנה האוטומציה האאוטסורסינג, השנה הזאת הייתה מבחינתי כמעט שנת החוסר אוטומציה ומיעוט אאוטסורסינג (פחות ממה שהיה אפשר לפחות),  ולמה זה? שום סיבה אמיתית, כרגיל – לתת לנוחות להשתלט ולמנוע את ההתפתחות, לא שהיה רע בהרבה עבודה קשה, אך המניעים היו לקויים.
מסקנה: לחמם את השרתים בגרמניה והולנד לפעולה מחודשת ולשמור מלאי של כתובות IP עבור Spamhaus.

9. הייתי נחמד מידי \ קשוח מידי עם לקוחות – הכנסתי את שני הסעיפים האלו לתוך סעיף אחד כי זה פשוט מתיש מידי עבורי לעסוק בהם, הבעיה היא לא העניין של מצבי הרוח בהתנהלות שכן אנשים שונים דורשים יחס שונה, אלא הבעיה היא בהעדר של תוכנית מובנית וקבועה כיצד צריך להתנהל בסיטואציות שונות והשארת יותר מידי דברים ליד המקרה או המצב רוח.
מסקנה: להמשיך להשתדל ולתת את השירות הטוב ביותר שאני יכול אך לא במחירים של אנרגיות נפשיות.

10. לא השקעתי מספיק בפרוייקטים אישיים שלי – אולי הטעות הגדולה ביותר, אצלי, שבעבר ספינות הדגל שלי היו פרוייקטים אישיים ופחות התעסקות עם לקוחות, נתתי שוב לנוחות להשתלט עלי, אותה נוחות שעולה בסוף בבריאות, ועברתי להתעסק ברוב זמני עם לקוחות, שאת כולם אני מאוד אוהב – אבל אין עשייה פוריה כמו עשיה בפרוייקטים של עצמנו ואין רווח שלם כמו רווח קידום של פרוייקטים עצמיים.
מסקנה: לדעת לשלב יותר טוב בין העולמות, אני שמח שזה תהליך שכבר התחלתי להניע שוב, ומה שהיה צריך לקבל התנעה – כבר קיבל אותה.

11. חשבתי יותר מידי ופעלתי מאוחר מידי והפסדתי נישה רווחית – האמת היא שלא הפסדתי אותה לגמרי,  אבל הגעתי אליה בשבועות האחרונים של לפני קריסתה, ואמנם זה היה כיף גדול והנסיון שווה זהב, אבל אם עולים על משהו אסור לחכות! לפעול במהירות ולהכות בברזל כל עוד הוא חם.
מסקנה: עכשיו אפשר לפחות להשתמש באתרים למטרות אחרות.

12. ניסיתי לרצות יותר מידי אנשים עם הפוסטים בבלוג – אפילו שהבלוג הזה מוענש לסירוגין בגוגל חודש כן חודש לא בגלל ניסויים שעשיתי בעבר על הדומיין, איכשהו גדל מספר הקוראים פה, וכלל שהוא גדל וגם ככל שתחומי העניין שלי השתנו עם הזמן, מצאתי את עצמי עושה טעות שכבר ראיתי שכתבו עליה – מנסה להתאים את התוכן לאנשים בניגוד לעמדתי הראשונית של להמשיך לכתוב מה שבא, ומי שטוב לו ברוך הבא, ומי שלא – תודה רבה.
מסקנה: כבר מיושמת מאז הפוסט של חיסול מתחרים זה לא רק קישורים גרועים , להמשיך לומר את את האמת – גם אם היא פחות פופולארית, העיקר שהיא מה שאני רוצה להגיד.

13. העמסתי על עצמי יותר מידי – כשעסק מגיע למצב של OverBooking כל שני וחמישי זה אומר שהוא צריך או להגדיל את כוח האדם או להוריד את העומס, הדבר הכי חשוב לי בעסק שלי הוא שישאר לי זמן למשפחה ולילדים, מטרה שלא מושגת במלואה בעיקר בשל העובדה שיצא ככה שהעיסוק שלי נמצא בתחום שהוא גם התחביב שלי וגם תחום הידע העיקרי שלי עוד מילדות.
מסקנה: להשקיע יותר בסעיף 8, זה אמור לפתור את הבעיה הזאת.

14. זלזלתי בניהול נכון של החשבונות שלי – אחת הטעויות הקשות ביותר שעלו לי הכי הרבה ביוקר, כאשר בסופו של דבר נאלצתי לתת למדינה לנגב אותי כמו חומוס.
מסקנה: להקשיב לרואה חשבון, הוא יודע יותר טוב ממני.

15. לא מינפתי מקורות תנועה להכנסות – להחזיק כמה אתרים מלפני שנים שנראים טוב ומקבלים טראפיק טוב זה מאוד כיף, אבל אם הטראפיק הזה לא מכניס לנו כלום אז מה זה שווה? ויותר מזה.. למה שהוא לא יניב כלום? מתוך עצלנות?.. באמת כל כך קשה לעשות מונטיזציה של אתרים בכל נישה שהיא או לפחות לנצל את הטראפיק כ-Doorway למשהו אחר?
מסקנה: רימרקטינג, קליקג'קינג. טוב. (אפילו בלי להגיד מילה על דילים וכ'ו)

16. לא ניצלתי מספיק מקורות תנועה חדשים שאינם גוגל – אפילו שהכתובת נמצאת ממזמן על הקיר, לא טרחתי לשייף את כישורי האדוורדס שלי, לא ניצלתי מכרות זהב לא נגועים כמו בינג, לא ניסיתי אפילו לרכוש טראפיק רלוונטי מכל מיני מקורות אחרים, לא נכנסתי כמעט לנושא הרשתות החברתיות – או במילים אחרות, ללא עשיתי מספיק כדי להתאמץ ולהביא טראפיק שאינו מבוסס תנועה אורגנית.
מסקנה: טוב נו, גוגל עדיין שולח הכי הרבה טראפיק בהכי הרבה קלות יחסית ועלויות נמוכות.

17. לא עשיתי מספיק ניסויים מסודרים – מכירים את המשפטים האלו של "אני מת לנסות את זה?"  "הכנסתי את זה לרשימת ה-To Do" וכדומה… כל אלו תירוצי עצלנות של מדוע לא לבדוק איך עובדים הרעיונות החדשים שלנו, ולא רק אלו שאנחנו כבר ממש לא יכולים לחכות כדי לבדוק – צריך לנסות את כולם באופן מתודי ומסודר ולהקדיש לכך זמן שבועי או חודשי כלשהו.
מסקנה: ניסויים ביעילותן של מתודות הם לחם חוקנו בתחום קידום האתרים, לסדר ומהר.

18. לא שיווקתי את עצמי מספיק ולא בערוצים הנכונים – טוב, למעשה השיווק שלי הוא חיה שלא קיימת בכלל, מי שצריך אותי יודע איפה למצוא אותי.
מסקנה: לא יודע אם זה הדבר הנכון לעשות, אבל כנראה שזה הולך להשאר ככה, משום מה אני עדיין חש שיש בזה גוון כלשהו של טעות.

19. לא השקעתי בנטוורקינג – זה שאיני איש חברתי מידי זה ידוע, אך זהו לא תירוץ, ואפילו לא קלוש כדי להפסיד את מה שיכולים להשיג בעזרת קשרים טובים וחדשים, בין ברמה האישית, הלימודית, המקצועית והעסקית.

20. חשבתי שצריך להוריד הילוך מקישורים – אולי זה יהיה מפתיע אבל קרה לי כבר כמה פעמים השנה שנפלתי כקרבן ללוחמה הפסיכולוגית הירודה של גוגל בגלל הטעויות של סעיף 2 ו-3 ברשימה הזאת, וחשבתי שהקישורים הם כבר לא הפרמטר הכי חשוב, אוי כמה שטעיתי, ואוי כמה שדאגתי לפצות על הטעות הזאת, לשמחתי במהרה.

לגוגל באהבה

לגוגל באהבה


21. לא בניתי מספיק נכסים חדשים -  אתריו של מקדם הם מבצרו, ואני הזנחתי את הקירות ובגדול, כשלתי רבות בבניית אתרים חדשים ותיעולם למשהו מועיל, כנראה בגלל אותו שיתוק של עבודה על נכסים שלי לעומת עבודה עם לקוחות, זה ידידיי, השתנה כבר.

22. לא שיפרתי \ חיזקתי מספיק נכסים קיימים – אם יש לי אתרים קיימים שלא עושים כלום וכל מה שמפריד ביניהם למעט הכנסה חודשית וזניחה הוא השקעה קטנה בקישורים אליהם או עוד קצת תוכן, מדוע לא לעשות זאת? התשובה גם כאן היא כנראה עצלות או נוחות יתר, שתי הרעות החולות.

סיכום כללי


למרות שאני בטוח שאת הרשימה הזאת אני יכול להמשיך עוד הרבה,  אני יכול גם לומר שישנם דברים לא מעטים שאני חושב שעשיתי גם בסדר השנה, שהרי בסופו של יום אין לי תלונות לגבי המקומות שהגעתי אליהם או בהתנהלות היום יומית, אבל הדברים שעשיתי בסדר כמובן שלא דורשים התייחסות אלא אותם הדברים שמעכבים את העבודה מלהיות הרבה יותר טובה, ולכן בחרתי לכתוב דווקא עליהם, אפילו שאני בטוח שהפוסט הזה ומסוגו הוא לא מה שרוב הקוראים פה מחפשים, וגם פחות אופייניים בשביל לעומת הפוסטים הטכניים המצויים – עדיין בחרתי לכתוב אותו מתוך אמונה שיש סיכוי כלשהו שלדברים יהיה ערך מוסף גם עבור אחרים (סעיף 12)

VN:F [1.9.18_1163]

מה דעתכם על הפוסט?

דירוג: 10.0/10 (16 הצבעות )

VN:F [1.9.18_1163]

דירוג: +5 (מתוך 5 הצבעות)

22 הטעויות הגדולות שלי מהשנה החולפת, 10.0 out of 10 based on 16 ratings


שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!
אהבתם את מה שקראתם? הכניסו את כתובת המייל שלכם
והרשמו לעדכונים כדי שתהיו הראשונים לקבל את המידע שאף אחד לא מספר לכם: