אם יש טכניקת קידום אתרים שאני באמת בז לה ומוכן לעשות את הכל בשביל להמנע ממנה זוהי הטכניקה העתיקה שנקראת החלפות קישורים – מבלי להכנס לשאלה של האם זה עובד או לא (מן הסתם זה עובד כי למה שזה לא יעבוד? קישור זה קישור) אז יש אלף ואחת סיבות מדוע אני חושב שזאת טכניקה שצריך להתרחק ממנה כמו מאש, או לפחות לעשות הכל כדי לצמצם את העיסוק בה למינימום האפשרי,  שלא תבינו אותי לא נכון – אם פונה אליי בעל אתר מוצלח בנישה שלי ומציע לי שת"פ שבמסגרתו נקשר אחד לשני בצורה ישירה או משולשת וכו' אני תמיד אשמח כי סך הכל מדובר בקישור טוב ואם הפרטנר הוא אמין אז אדרבה, אך וודאי שזה לא יהיה משהו שאקדיש לו זמן ומשאבים במחשבה של שיטת עבודה "לכתחילה" אלא רק "בדיעבד", ובדיעבד גדול מאוד.


הייתי מאוד רוצה להתחיל למנות פה את כל הסיבות למה אני ממש – אבל ממש שונא את התחום הזה של ההחלפות אבל לשמחתי Black Jack כבר עשה את זה לפני בפוסט הזה
וציין את הנקודות האלה (אל תתבע אותי שהעתקתי ממך תוכן):

1. חילוף קישורים גוזל זמן יקר המופנה בעיקר אל חיפוש מקורות, מחקר, הגדרת נישות וכו'.
2. התעסקות בירוקרטית עם כל מיני אנשים קטנוניים שמציקים לך על ערך ה-PR של האתר, לדוגמה:
"אני אתן לך מ-PR 4 אתה תחזיר לי מאתר עם PR3 אבל רק מדף הבית, כאשר הדף הפנימי יהיה PR2 ואני לא מוכן להתפשר כי האתר שלי ברמה הגלובלית מגיע לסיכום של PR100 אם תחבר את כל הדפים, והוא אמר לי ככה, ואני אמרתי לא, וסבתא שלי בת 90 ובלה בלה בלה…" ועוד בלה בלה בלה!
קישקושים שמתנהלים בשיחות נטולות זיהוי או תוכן, מכירים?
3. התעסקות עם אותם טיפוסים קטנוניים מסעיף 2 שבוכים לך על איך שהעזת להסיר את הקישור מהאתר שלך, ולמה דפקת אותי, ובגללך נגרם לי נזק בגוגל, וגוגל כבר לא אוהב את האתר שלי, ובגלל זה אני אסיר את כל הקישורים שהחלפנו בעבר וכו' וכו' חבורה של ילדים. שוב, מכירים?
4. סיבה נוספת שאני יכול לחשוב עליה היא הפגיעה "כביכול" באתר המקשר. ישנה סטיגמה בעולם הקידום שככל שהאתר יוציא יותר קישורים כך הוא ייפגע והחוזק שלו ירד וכו' וכו'. אני לא אכנס עכשיו לויכוח האם זה נכון או לא, אלא רק אציין שסך כל הפעולות הללו גוזלות זמן יקר מהמקדם. זמן שכל מקדם היה מעדיף לנצל לדברים אחרים.

ואני עוד אוסיף על הנקודות האלה כדי להמחיש כמה זה מעצבן:

5. הצורך לפתח תשתיות לווין מהן מוציאים קישורים ולהשליך אותן לפח כשהן הופכות במהרה למזבלה חסרת תועלת עם עשרות קישורים יוצאים, מראה שחשבנו כבר ב-2007 שלא נראה יותר.

6. ההיפך מסעיף 3 – הצורך להתעסק עם אותם טיפוסים קטנוניים שמסירים לכם את הקישורים עוד אחרי שבזבזתם כל כך הרבה זמן בסעיף 1 ו-2.

7. הצורך לנטר אותם באופן קבוע לראות שהדפים\האתרים שהוציאו לכם אותם עדיין קיימים בכלל.

8. להקשיב לחפירות של אנשים שמציעים לכם כל מיני עסקאות מצויינות לשני הצדדים שכוללות את מיטב אתרי הלווין שלהם בטענה שאלו אתרים איכותיים, לדעתי פניות כאלו הן מבישות במקרה הטוב, ונוכלות לשמה במקרה הרע – אישית אם אני חושב שיש אתר מספיק טוב אני אוציא לו קישור בלי לבקש שום תמורה.

9. וזה הכי מעצבן – הצורך להתעסק עם רמאים בתחום!… כן אני מדבר על כל אותם אלו שמנסים כל טריק אפשרי בספר כדי לא לעמוד בעסקה הפשוטה שהם ניסו ליצור אתכם מתוך אותה האמונה העתיקה שאם הם יוציאו לכם קישור זה יוריד מערך האתר שלהם, והכוונה היא, להוציא קישורים מתוך IFrames מתוך Javascript לשים על הקישורים תגי Nofollow, למקם אותם בדפים שיש עליהם Noindex , דפים חסומים על ידי Robots, וכו' וכו' וכו'… ולא חסרים עוד טריקים.

אז יופי – הבנו את הרעיון שאתה לא אוהב החלפות, ו…?

אז הסיבה שכתבתי הפוסט הזה הוא לא בשביל לציין את המובן מאליו דווקא אלא בשביל לציין עוד דרגה חדשה של חוצפה ביכולות לעבוד על אנשים דרך החלפות קישורים – ולמעשה לקבל קישורים חד כווניים מכל המתחרים שלכם, בשביל זה החלטתי לחשוף איזה פלאגין קטן ומאוד פשוט שהכנתי לפני כמה חודשים סתם בתור ניסוי – בעזרת קוד ראשוני מאת Black Jack והטמעה לפלאגין של וורדפרס שעשיתי בעזרת המתכנת שלי Umar.

מה שהפלאגין הזה עושה הוא פעולת Cloaking – כלומר מציג למנועי החיפוש תוכן אחד ולגולשים תוכן אחר, אבל בהבדל מאוד קטן ומאוד מאוד משמעותי – הפלאגין אינו מסווה את כל התוכן של הדף אלא מסווה רק Div ספציפי אחד וקטן בתוכן של הדף בעזרת Shortcode של וורדפרס, כלומר – כל התוכן של הדף שלכם ייראה רגיל לחלוטין למנועי החיפוש למעט קישורים נבחרים, ואני אדגים, הנה קישור רגיל ולחיץ לחלוטין:

[URL http://www.google.com/]Google[/URL]


ואם תסתכלו בקוד של הדף, כמובן שהכל נראה תקין ורגיל לגמרי וכמובן שלא מעורר חשד:אבל – וכאן יש אבל גדול, אם נבדוק את הדף שלנו ב-Fetch As GoogleBot או לחילופין נבדוק את ה-Cache של הדף, נקבל את הקישור בצורה כזאת:או יותר נכון ללא הקישור – לאחר פרסום הפוסט עדכנתי את התמונה הזאת כי ברור שבזמן כתיבת הפוסט הדף לא היה מאונדקס – ומן הסתם שב-Fetch As GoogleBot נקבל את אותה התוצאה.

את ההשלכות של שימוש בתוסף כזה או מסוג זה אני לא ממש צריך לציין – בנאדם פשוט יכול להחליף כמה קישורים שהוא רוצה מתוך ה-Money Site שלו עם כל המתחרים שלו שנמצאים במקומות הראשונים, שלרוב לא יסרבו להחליף איתו מכוון שהוא מוציא להם את הקישור מתוך אתר אמיתי, אך הבעיה היא שהקישורים האלה פשוט בלתי נראים לגוגל! והופ – הנה לכם קישורים חד כווניים מכל המתחרים שלכם. נוכלות כבר אמרנו?

ולפני שמישהו רץ להלשין לגוגל שעשיתי Cloaking באחד הדפים בבלוג שלי – אני אנסה להסביר איך זה עובד?

מאוד פשוט. הפלאגין מותקן כמו כל פלאגין רגיל.
1) עם התקנתו והפעלתו מייד כל וידג'ט של קישורים שיש לכם מייד יוכנס לתוך DIV חדש, ובכל טעינה של דף באתר שלכם תתבצע בדיקה של ה-UserAgent של הגולש המגיע אליכם. וכן של טווח כתובות ה IP של (אגב טווח הכתובות הוא מאוד חלקי כי פשוט לא היה לי כוח להזין את כל הכתובות האפשריות וגם זה לא ממש אמין, מה גם שזה לצורך ניסוי ואפשר להעביר את הרעיון גם בלי זה ככה שאם למישהו בא להוסיף לקוד הוא מוזמן לעשות זאת.)

2) אם זוהה UserAgent של אחד ממנועי החיפוש – אז פשוט מאוד אותו ה-Div יופשט מהקישורים שלו ויישאר רק הטקסט, אם זה גולש, הגולש ימשיך לראות את הקישורים כרגיל.

3) ניתן להכניס לתוך פוסטים או דפים קישורים בפורמט הבא:


4) או אם רוצים להעלים קישורים בקבצי התבנית ניתן להכניס אותם בפורמט הבא:

וכל קישור שיהיה בתוך אחד מהתגים למעלה פשוט יוסווה מלהראות אל מנועי החיפוש. פשוט וקל.

בטח מייד עולות כמה שאלות, אז ננסה לענות:

א) למה לפרסם פלאגין כזה שרק יכול לסייע לאנשים לעבוד אחד על השני? אז מכמה סיבות:
1. אותן הסיבות שבגללן מפרסמים כל דבר אחר  כמו תוכנת ספאם או שיטת בלאק האט – ידע ולמידה. למען ייראו ייראו.
2. ליצור מודעות לנושא אצל מי שמבצע החלפות קישורים שכדאי לו גם לבדוק את ה-Cache כחלק מהבדיקות שהוא עושה.
3. וזה סתם בונוס: לעודד אנשים לא לעשות החלפות קישורים :)

ב) אבל גוגל מעניש על פעולות של Cloaking לא?

בעיקרון כן, ובצורה מאוד פשוטה, גוגל פשוט נכנס לאתרים עם זחלנים אשר לא מזוהים כזחלנים של גוגל ופשוט ומשווה את הדפים לדפים אותם הוא מקבל דרך הזחלנים הרגילים והמזוהים שלו. לכן בהחלט יכולה להיות ענישה, לא ברור באיזה תדירות נעשה שימוש בזחלנים כאלו. אך במקרה שלנו ובניגוד לרוב עסקי ה-Cloaking בעולם אשר מכוונים על זיוף דפים ואתרים שלמים, אצלנו הקלואק נעשה רק על חלקיק קטן של הדף – אפילו שורה אחת של קישור בודד, והבדיקות שעשינו בנושא עד היום הראו שלא הייתה ענישה מצד גוגל על דפים אשר 99% מתוכנם לא נמצא תחת קלואקינג. אך שימו לב – מי שרוצה לנסות ולהתחכם עם הדברים האלה שיעשה את זה על אחריותו ויהיה מודע לסיכונים.

ג) האם זה לא משאיר Footprints באתר?
לא, מבחינת הקוד זה ייראה כמו P  רגיל לגמרי.

 

לסיכום

החלפות קישורים זה עסק נוראי, ועכשיו יש עוד סיבה להאמין בזה, אבל אם אתם כבר כן עושים זו – תבדקו את ה Cache של הדפים עם הקישורים אליכם – אחרי שהם אונדקסו מחדש ולא רק בשביל לדעת אם הם מאונדקסים מראש אלא גם בשביל לדעת שמנועי החיפוש בכלל רואים את הקישורים שלכם!

רוצים להוריד את הפלאגין?
אתם יכולים לעשות זאת אצלנו בפורום   -  השימוש בפלאגין ובקוד הוא חופשי, אפשר לשנות ולהפיץ למטרות לימוד וניסוי בלבד. אסור בשום אופן להשתמש כדי לרמות אנשים בהחלפות!
VN:F [1.9.18_1163]

מה דעתכם על הפוסט?

דירוג: 10.0/10 (3 הצבעות )

VN:F [1.9.18_1163]

דירוג: +3 (מתוך 3 הצבעות)

עוד סיבה להזהר מהחלפות קישורים!, 10.0 out of 10 based on 3 ratings


שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!
אהבתם את מה שקראתם? הכניסו את כתובת המייל שלכם
והרשמו לעדכונים כדי שתהיו הראשונים לקבל את המידע שאף אחד לא מספר לכם: