טוב האמת שעם התחום הזה עדיין לא התעסקתי פה בבלוג וגם לא התעסקתי הרבה באופן מעשי בתהליכי העבודה או הניסויים שלי, כי אף פעם לא הכי האמנתי בו וביעילותו להביא תוצאות טובות מספיק. אבל לאחרונה בגלל איזשהו צורך מסויים שנוצר, יצא לי להתנסות לא מעט עם התחום הזה – ובכלל אני חושב שהגיע הזמן לכתוב עליו, עד עכשיו התמקדנו פה בתחומי אוטומציה של קישורים בעיקר, והגיע הזמן קצת להרחיב את הדיבור על אחד הנושאים הוותיקים והמשמעותיים ביותר הקיימים באינטרנט בכלל ובתחום הבלוגינג בפרט, נקרא לו – "אוטומציה של תוכן"  או במילים אחרות "AutoBlogging".


אז מה זה AutoBlogging בעצם?

Autoblogging הוא בעצם הכינוי הכולל של תחום שלם העוסק בנושא של יצירת תוכן אוטומטי לבלוגים, יצירת התוכן מתבצעת בדרך כלל (ברמת הפיתוחים המוכנים מראש) על ידי פלאגינים מוכנים לוורדפרס השואבים את התוכן ממקורות קיימים ושונים ברשת, לעיתים התוכן יעבור ספין כלשהו לפני הפרסום או לאחריו, ישנם תוספים שונים עם רמת תחכום שונה שיודעים לעשות זאת, עיקר התועלת בדבר הזה היא פרסום כמות אדירה של תוכן בצורה מתוזמנת ואקראית – כאשר התוכן ממוקד על נושא מסויים בדרך ככל ורובו ככולו הוא משוכפל ומועתק מאתרים אחרים, בעוד קישורים חיצוניים הנמצאים בתוכן המקורי מוסרים ממנו או שיעדם מופנה למקום אחר.

אז מה שווה העניין הזה של אתרים אוטומטיים עם תוכן משוכפל?

מה שקורה בדרך כלל כאשר משתמשים בבלוגים אוטומטיים הוא שלאחר כמה שבועות מרוב העמסת התוכן ומן הסתם עם בניית קישורים מזערית למדי, האתר מתחיל להתמקם בתוצאות החיפוש במילות זנב ארוך רבות – וכאלו, לא חסרות לו בשל כמות התוכן האדירה שמוזנת אליו באופן תדיר הממוקדת על תחום מסויים או יותר נכון, על מילת מפתח מסויימת.
ובעזרת מיקוד של מילות המפתח זנב הארוך האלו, קל מאוד לנצל את האתרים לשימוש בתוכניות שותפים רלוונטיות ולהרוויח מהם יחסית בקלות, או כמובן בשלב יותר מאוחר פשוט להתחיל להכניס תוכן אמיתי וממש לנצל את ההתקדמות הקלה לכל שימוש שרוצים.

אבל…. אבל….. פנדה?! תוכן כפול?!

כן, האמונה הרווחת והלא-בדיוק-נכונה בתחום זה היא שהפנדה חיסלה לגמרי את נושא הבלוגים האוטומטיים, אני מודה ומתוודה שאם לא הייתי רואה את זה שוב ושוב במו עיניי גם אני הייתי חושב כך, אך העובדות בשטח הן שהשיטה עדיין עובדת וקיימת.

עיקר השאלה שקובעת את הצלחת השימוש בבלוגים אוטומטיים מתמקדת ברמת התחכום של הפלאגין בו משתמשים כדי לעשות את זה, וברמת המודינג של תבנית הוורדפרס כדי שתהיה מותאמת למטרה זו – ותסווה אותה כמה שיותר. נאמר ככה, שהיום בטח שלא מספיק להכניס כמה פידים של RSS מכמה אתרים נבחרים ופשוט לפרסם את הפוסטים שלהם ובעזרת זה להצליח להתברג בתוצאות החיפוש, עדכון הפנדה היה, ומאז היו עוד כמה פנדות כפי שתאר משה בפוסט הזה , ואני בהחלט מקבל את הגרסה בפוסט שאליו הוא קישר שאומרת שהפנדה היום היא יותר "מרכיב דירוג" שדומה יותר לעדכוני ה-PR של פעם שהיום הם למעשה PandaRank יותר מאשר איזה עדכון חד פעמי שהיה, ולכן אחת לכמה חודשים צפויה לנו "מתקפת פנדות" יותר מאשר לחכות לעדכון הבא שאולי ישכלל, אלא יותר שיטה של בדיקה-סימון אתרים-ענישה(או לא)-חזרה מהעונש(או לא) במחזורים של כמה חודשים, ואכן התופעה הזאת דווחה לא מעט בעולם.

אז מה עובד היום טוב בתחום הזה?

בין כל הדברים שמן הסתם עובדים היום, ויש כמה דוגמאות כאלו הייתי רוצה לדבר לפחות על דוגמא אחת שמייצגת את קו המחשבה שנוקטים מפתחי התוספים הנ"ל, כדי להעביר את הרעיון מאחורי "שכפולי תוכן מתוחכמים יותר", הדוגמא בה נעסוק מגיעה בתור תוסף חדש, עדיין כמעט ולא מוכר בשוק אלא בעיקר לאנשים שנמצאים בתחום שנקרא WP SnowBall ננסה להביא מה הוא עושה ולמה זה – נכון להיום לפחות, עדיין עובד.

כל פוסט שנשלח מכיל מספר Snowballs. שמשמעותם היא- קטעים של תוכן רלוונטי הנלקחים מתוך ספריות מאמרים, אתרים חדשות, הודעות לעיתונות וכו'…. באופן כללי התוכן מגיע מ:

Snowball

כל התוכן יהיה קשור לתוכן המקורי (בבדיקה של מילות המפתח וכו') וכל אחד מקטעי התוכן הרלוונטיים יוציאו קישור לגרסא מלאה של אותו התוכן הנמצא בפוסט אחר.

כאשר משתמש מגיע לאחד מדפי התוכן האלו, נוצרים אוטומטית עוד Snowballs  כאשר כל אחד מהם מקשר לעוד גרסה נוספת של התוכן המלא של אותו הפוסט.
ומה שקורה בעצם הוא משהו בסגנון הזה:

Snowball

מה אנחנו רואים פה בעצם?

ה-Seed Post שהוא בעצם הפוסט הראשוני שלכם – עדיף שיהיה פוסט אמיתי עם תוכן איכותי אפילו שכתבתם ומקורי. לאחר מכן נוצרים כל הפוסטים של -Level 1 ומוצגים בתוך הפוסט הראשי, שם נוצרים Snowballs – חלקי התוכן מתוך מקורות אחרים. כך כאשר משתמש נכנס אל תוך פוסט , אוטומטית נוצרים עוד פוסטים שמכילים בתוכם עוד חלקי תוכן אחרים בעצם ועוד לינקים בתוכם שמובילים לעוד תוכן אחר עם חלקי תוכן אחרים וכך הלאה….  עד למצב שכשהגעתם אל 5 שלבים… נוצרו לכם למעשה 363 פוסטים מתוך הפוסט הראשוני היחיד שלכם!

למעשה, הפלאגין ממשיך מאותה נקודה בה הפסקתם – אתם תכניסו לו תוכן אחד, והוא ימשיך לייצר תוכן חצי-מקורי בעזרת המקורות שלו המונחים על ידי מילות המפתח.

מה יוצא מזה בעצם?

(1) אתם מקבלים מזה עוד המון תוכן
(2) קשה יותר לעלות על התוכן כמשוכפל מכוון שהוא מורכב מכמה חלקים
(3) עוד מיקומים בעוד מילות לונג טייל – כמו בכל שאר הפלאגינים של הבלוגים האוטומטיים.

ישנה אפילו טענה (משוחדת משהו) של המפתחים שזה אפילו משפר את חווית המשתמש באתר!

איך?

בגלל שבכל מקום שאליו מגיע המשתמש נוצרים עוד קישורים פנימיים לעוד מאמרים אשר רלוונטיים לתוכן של המאמר המקורי – המשתמש ממשיך לעקוב אחרי הקישורים ולשוטט באתר ולקרוא וכך מגדיל את זמן השהייה של המבקרים באתר למעשה. וזה כמובן עוד לפני שדיברנו בכלל על מי שיגדיל לעשות ויכניס מודיפיקציות כאלו ואחרות בתבנית בה הוא משתמש וידאג להכניס בה תוכניות שותפים \ באנרים \ תמונות \ קישורי וויקי נוספים למקורות אחרים \ תוספי Scraper של תגובות \ הוספת סרטים של יו טיוב בצורה אוטומטית לפוסטים ועוד ועוד ועוד…. ניתן לייצר כמעט אין סוף של תוכן, "מקורי לכאורה" או לפחות כזה שמתאנדקס בטוח.

תוכן משוכפל? מועתק? לא מקורי? דברו איתנו עוד 3 פנדות ונתעדכן.

לסיכום

נכון שהשנה כולנו נבהלנו וחשבנו מה יהיה על התוכן שלנו, אבל נראה שלכל עדכון של גוגל יש את העדכון המקביל שלו בעולם האוטומציה, ובכלל מי שעוקב רואה שעדיין אתרי התוכן האוטומטי רחוקים מההספד העצוב שקראה עליהם הפנדה הפנדה הראשונה והשניה והשלישית… צריך להבין שאני רחוק מאוד מלהמליץ על תוכן אוטומטי בתור שיטת עבודה, אך מי שמעוניין להתחיל לייצר לו "Blog Network" או כמה אתרים תומכים רלוונטיים שישמשו בתור Funnel של תנועה אל האתר הראשי שלו, או סתם אתרי אפילייט מתכלים על מילות מפתח לונג טייל כאלו ואחרות. השיטה בהחלט עדיין חיה ובועטת. לכמה זמן? מי יודע…

גילוי נאות: הסיקור וההסבר מבוססים בעיקר על עדויות משתמשים שניסו לאחרונה איתם יצא לי לדבר ולא על ניסוי ברור שלי בנושא שעדיין לא בוצע.

 

יש לכם נסיון עם התוסף? יש לכם תוספים אחרים מומלצים? (חוץ מ-Wp-Robot…) שתפו אותנו!

VN:F [1.9.18_1163]

מה דעתכם על הפוסט?

דירוג: 10.0/10 (1 הצבעה )

VN:F [1.9.18_1163]

דירוג: +1 (מתוך 1 הצבעה)

עד הפנדות הבאות...? AutoBlogging 2011, 10.0 out of 10 based on 1 rating


שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!
אהבתם את מה שקראתם? הכניסו את כתובת המייל שלכם
והרשמו לעדכונים כדי שתהיו הראשונים לקבל את המידע שאף אחד לא מספר לכם: