אם אתם חושבים שאתם לא יכולים לקחת מידע בעייתי בקונטקסט נכון של – לקרוא כדי לדעת, לקרוא כדי להתגונן או לקרוא סתם כי אתם מנויים לבלוג הזה ב-RSS או במייל והפוסט הזה הגיע אליכם, אז תפסיקו לקרוא עכשיו, ברצינות, הפוסט הזה לא בשבילכם.

טוב אז האמת זה אחד מהפוסטים האלו שהתלבטתי מאוד אם לכתוב או לא, מכוון שיש לפעמים דברים שהשתיקה יפה להם והדבר האחרון שאני רוצה הוא לתת לאנשים יותר מידי רעיונות שהם לא ידעו איך לקחת אותם למקומות הנכונים או יעשו בהם שימוש לרעה, ובכלל בד"כ אני משתדל לעסוק פה בענייני קידום אתרים שנועדו לסייע ולהרים אתרים ולא כאלו שנועדו להרוס אתרים, אבל מה לעשות, בזמן שהתלבטתי קרו לי כמה מקרים שגרמו לי לשנות את דעתי והם להלן:
א) אורי אמר לי כשדיברתי איתו לאחרונה שנהייתי לבן מידי.
ב) סרגיי אמר לי שהאשימו אותי שהייתי שחור מידי.
ג) ראיתי את הפוסט הזה שגרם לי להגיד WTF?! לאן התדרדרנו? (אגב ראיתי גם כמה מקומות יותר נמוכים מזה במלחמות המשווקים).
ד) תקופה מאוד לחוצה שעיקרה הייתה התעסקות סיזיפית בכל מה שמתיש בחיים – אז הגיע הזמן לשחרר קצת קיטור.ובכלל – עם כל הבאז שרץ בעולם סביב נושא ה-Negative SEO = הפלת אתרים עם קישורים, ונזקים עם קישורים, וכל הנושא של התגוננות מול הפלות אתרים עם קישורים ומתקפות קישורי ספאם, נושאים שטחנו פה עד דק – ישנה בעיה הרבה יותר גדולה שמשום מה כולם נוטים להתעלם ממנה – העובדה שישנן עוד דרכים רבות לגרום נזק לאתרים של מתחרים ולבצע עליהם פעולות של Negative SEO  – הרס מוניטין – שיבוש פעילות וניתוק מקורות הכנסה – ועד הרס מוחלט של האתר עצמו – מבלי להשתמש בכלל בקישורים!

אז לכן ידידיי שמחפשים להם ידע ולהכיר עוד דברים, או סתם מחפשים אקשן, בפוסט זה נסקור ונראה בצורה פשוטה וברורה את אותן השיטות כולל יישומים פרקטיים שלהן, וגם ננסה להציע דרכי התגוננות היכן שניתן, וגם נראה שהן קלות למימוש הרבה יותר מאשר המאמץ של להזיק לאתר עם קישורים – ברוב המקרים גם זולות יותר

מה גם שרובן נמצאות מתחת לראדר הרבה יותר מאשר שיטות נזקי הקישורים שגוגל עובדים כל כך קשה לתקנן, חלקן מזיקות יותר, חלקן פחות, חלקן מציקות וחלקן יכולות לפגוע בהכנסות.

ולאחר ה-Disclaimer המתיש הזה נעבור לעניינים:

11 דרכים פרקטיות איתן אנשים מזיקים למתחרים – בלי מילה אחת על קישורים

הפצצת תיב(ו)ת מייל – אחת השיטות היותר פשוטות, מעצבנות ומוכרות לשיבוש פעילות של תיבות מייל ובעיקר תיבות כמו ג'ימייל. המתודה פשוטה מאוד, להכנס לתוכנה כמו Xrumer, לטעון רשימה כמה שיותר גדולה וכמה שיותר מזובלת של פורומים או כל דבר אחד שהתוכנה יודעת להרשם אליו, נניח שכמה מליונים כאלו, ופשוט להריץ את התוכנה כאשר המייל\המיילים של המטרה הם המיילים אשר מופיעים בתור מייל הרישום לפורומים + בגוף ההודעות שנשלחות בפורומים, בתור קישור הפרופיל ובתור החתימה.  התוצאה תהיה שלתוך תיבת המייל יגיעו מליוני מיילים המודיעים על הרישום לפורומים + מבקשים אישור הרשמה ופשוט יסתמו אותה לגמרי, כמובן שניתן להריץ זאץ ללא הגבלה.

גם לאחר סיום ההרצה תהיו בטוחים שמנת חלקה של אותה תיבת מייל תהיה טונות של ספאם שכן כתובת המייל תאסף על ידי כל סקרייפר באינטרנט שימשיך לשלוח אליו ספאם.

התגוננות: אם מישהו מותקף בצורה כזאת חשוב מאוד להוסיף לתיבת המייל פילטרים שיחסמו הודעות של הרשמות לפורומים או את שמות המשתמש איתו נרשמו לפורומים, זה יכול לחסום את המתקפה הזאת כמעט לחלוטין משהו בסגנון של הדוגמא הנ"ל:

חסימת ספאם במייל - הספמת מייל

ביקורות לוקאליות גרועות – אם יש לכם עסק לוקאלי בזירה תחרותית בחו"ל יש מצב טוב שנתקלתם בזה – פתאום ביום בהיר התחילו להופיע בפרופיל העסק שלכם במפות גוגל וב-Listing של יאהו ובשאר האינדקסים הלוקאליים ביקורות רבות שמספרות כמה העסק שלכם הוא גרוע ואיך רימיתם את הלקוחות שלכם, בעוד הלקוחות האמיתיים שלכם תמיד היו מרוצים מכם.

אז איך זה נעשה?  פשוט מאוד, באותה צורה שהביקורות הטובות נעשות – הולכים לפייבר ומוצאים את הגיגים של הפצת ביקורות לעסקים ברשומות המקומיות ופשוט מבקשים מהמוכר לכתוב ביקורות גרועות, תמורת סכום עתק של 10$ אפשר ללכלך באופן חסר תקדים דפים רבים של עסקים בצורה כמעט בלתי הפיכה.

התגוננות: כמובן להזמין הרבה יותר ביקורות חיוביות, ומצד שני לנסות את מזלכם בדיווח על הביקורות כספאם ולהאמין שחסדי גוגל יושיענו.

סגירת חשבונות Gmail \ YouTube  – זה אחד הדברים המרגיזים ביותר, מנסיון, יש לכם חשבונות ג'ימייל \ יו טיוב או שירותים אחרים של גוגל שלא עולים לי בראש כרגע (בפירסומיים נתעסק עוד מעט) ואתם מנסים להכנס אליהם ופתאום:

חשבון גוגל חסום

אתם מגישים בקשה, ועדיין כלום, הולכים לפורומים של גוגל ומבקשים עזרה ומקבלים "No Additional Help is available for this account", בקיצור כל הסרטונים וכל המיילים שלכם פשוט הלכו לפח.

איך זה קורה?  פשוט מאוד -  חוץ מהספמת קישורים (שעליה אנחנו לא מדברים פה) של החשבונות שיכולה להוביל לסגירתו, כל מה שצריך הוא להעלות להפעיל תוכנה שתבצע מספר רב של הרשמות ע"י שימוש באותו חשבון לאחד השירותים של גוגל (נניח לפתוח עשרות בלוגים עם UBERBLOGCREATOR או משהו בסגנון ולקשר לכתובת המייל) ובעזרת פרוייקטים של Crowdsourcing (נדבר עליהם עוד הרבה בפוסט הזה) נניח דרך Microworkers – פשוט להעלות פרוייקט ולדאוג שמאות אנשים ילכו וידווחו על החשבונות שהם ספאם בכל מיני טיעונים שונים ובהמצאת ראיות שונות, גם בגוגל, גם ביו טיוב וכדומה, לאחר תקופה מסויימת – ה-Disabled Account יהיה כמעט מובטח, ואיתו כל המידע השמור על החשבון.

התגוננות: תמיד לגבות את החשבונות ולא לסמוך אף פעם על גוגל!

חיסול חשבונות אדסנס – זה אחד הדברים היותר נפוצים, גם לי אישית יצא להתנסות בו כבר יותר מפעם אחת שחשבון האדסנס שלי נסגר בגלל הקלקות לא חוקיות של מתחרים או של בוטים מטעמם. וגם במקרה הזה לא צריך להיות גאון גדול להבין את גודל הנזק שיכול להגרם כתוצאה מכך – ואת כאב הראש הכרוך במעבר לתוכניות PPC אחרות ומשתלמות פחות.

איך עושים את זה? טוב, לאדסנס יש תנאי שימוש כל כך מחמירים שזה פשוט כל כך קל לסגור למישהו את החשבון שבא לבכות, כל מה שצריך הוא קודם כל למצוא אתר אחד של אותו המתחרה ולקחת ממנו את קוד האדסנס – לאחר מכן להכנס לאחד האתרים שמציעים Reverse Adsense Lookup וכך לאתר את כל אתרי האדסנס האחרים שלו, להכנס לאחד ממקורות מכירת הטראפיק הזולים ולהתחיל להזרים עשרות אלפי ביקורים קנויים מאיכות ירודה מכל העולם אל אתרי האדסנס של היעד (דבר שהוא איסור חמור לפי תנאי השימוש של גוגל) – או כמובן ללכת שוב אל Microworkers ולהרים פרוייקט שמציע 10 סנט לכל מי שיכנס לאתר X ויקליק על מודעות האדסנס שלו וגם יטרח להסתובב קצת באתר, הרי זה אנשים אמיתיים לא? לגוגל זה בטוח לא יהיה אכפת, תהיו בטוחים שהבאן הוא בלתי נמנע.

התגוננות: לחשוב תמיד שזה יכול לקרות ולא לסמוך אף פעם על גוגל!

ניפוח הוצאות אדוורדס – בדיוק אותו דבר מטופש שניסו לעשות לבחור מתחילת הפוסט , כלומר להרוס לו את הקמפיין על ידי קליקים מזוייפים, ניפוח ההוצאות שלו, הורדת האיכות שלו או אפילו לגרום לענישה שלו, כידוע גוגל ותנאי השימוש של הפרסום שלהם זה לא בדיוק הדבר הכי גמיש בעולם.

אז איך עושים את? ראו סעיף קודם לגבי האדסנס, רק תחליפו את המילים לאדוורדס  + חיפוש בגוגלץ

התגוננות: כשזה נוגע למפרסמים, גוגל דווקא יותר חכמים פה, וגם רוב האנשים לא ידעו לעשות את הזיוף מספיק טוב, ככה שסעיף זה לא היה מדיר שינה מעיני יותר אם לא מדובר ביריבים מרים במיוחד.

הספמת האתר \ איזורי UCG באתר עם תגובות – יש לאתר שלכם פורום? יש לך איזור תגובות באתר או איזור תוכן אחר שזמין למשתמשים?… אז לעשות לכם את החיים לקשים במיוחד זה לא בעיה, כל מה שצריך הוא פשוט להציף אתכם אוטומטית במאות אלפי תגובות והודעות כדי לנפח לכם את בסיסי הנתונים, לגרום לכם לבזבז לא מעט זמן על מחיקות, חסימות IP חסרות תועלת (שכן יש פרוקסים) וניקוי משתמשים מזוייפים.

ואיך זה קורה? כמה מילות מפתח שאנחנו חוזרים עליהן פה: Fivver , Microworkers , Scrapebox , Xrumer כל ילד בהשקעה של כמה עשרות דולרים הנמרחת לאורך זמן, יכול לשגע בעלי אתרים – בעיקר בשיטת ה-Crowdsourcing, שכן אפשר להעביר תגובות \ הרשמות לפורום דרך מודרציה אם הן נעשות בצורה נכונה, וגם Akismet לא יעזור שם, ואם אלף הודים ייכנסו ידנית לפורום שברשותכם כדי להוציא לכתוב הודעות לגיטימיות ואחרי כמה ימים יחזרו לערוך את ההודעות כדי להכניס קישורי ספאם להודעות הישנות, יהיה די קשה לשים לב.

לא צריך אפילו את זה, מספיק רק לבקש מהם לכתוב הודעות מטופשות כדי להציק.

התגוננות: האמת במקרה הזה, ההתגוננות מאוד פשוטה, לא לאפשר עריכת הודעות ישנות בפורומים, מודרציה על תגובות משתמשים בבלוגים \ פורומים גם אחרי שהם עברו את המודרציה הראשונית.

תלונות Abuse לחברת האחסון – אחד הדברים המרגיזים ביותר שיצא לי לחוות אפילו יותר מפעם אחת הוא השעיה של חשבונות אחסון \ חשבונות מייל על ידי חברות האחסון בגלל תלונות של גולשים או בעלי אתרים אחרים על ספאם, וירוסים באתר או סתם כל מיני דברים אחרים לא ראויים – תתפלאו לדעת שתנאי השימוש של חברות האחסון מאפשרות להן לסגור לכם את האתרים בלי שום התראה מוקדמת ומבלי לתת לכם סיבה אמיתית, בעוד באחסון הרגיל תוכלו להחזיר לכם את האתרים במהירות יחסית על ידי פנייה לחברה ויישור ההדורים – אם מדובר באחסון חינמי כמו בלוגר, וורדפרס.קום וכדומה – תגידו שלום לבלוג שלכם לצמיתות , זוכרים את הניסוי שעשינו פעם ואיך הוא נגמר?

ואיך עושים את זה?  טוב כבר הבנתם את הרעיון אני מבטיח שמהסעיף הבא נעבור לדרכים אחרות – Crowdsourcing, פרוייקט, הרבה אנשים, ותלונות = קל מאוד.

אם תעשו איזה הספמה קטנה של פורומים שתוכלו לתת גם בתור ראיה לכך שבעל האתר הוא ספאמר, זה בהחלט יזרז את השעיית האתר – דבר שמובן לכולנו מדוע הוא מזיק, בעיקר אם הוא קורה כמה וכמה פעמים.

התגוננות: שירותי ניטור אתרים וחברות אחסון עם תנאי שימוש גמישים.

PR שליליים – מי שיצא לו לעבוד עם מספר רב של לקוחות שהם בעלי עסקים בטוח נתקל בסיטואציה הבאה: פתאום מתחילות לצוץ ברשת שלל ביקורות שליליות באתרים כמו Yelp (אם זה בחו"ל) , אינדקסים לוקאלים, מאמרים, Press Releaseים שפתאום מפורסמים ב-Ynet, איזה כתבה באתר Tluna, כל מיני בלוגים שמתמקמים בדף ראשון בחיפוש של הבראנד ניים המשמיצים את העסק עצמו ודפי פייסבוק לא חביבים במיוחד.  הנזק בדברים האלו הוא אדיר וקשה מאוד לניקוי שכן הוא מצריך פרוייקט ייעודי לניקוי איזכורים שליליים שהוא לא פחות מפרוייקט הקידום עצמו.

ואיך עושים את זה? מאוד פשוט, אותו כותב התוכן שכותב תוכן חיובי יודע גם לכתוב שלילי על אחרים, אותו אאוטסורס שפותח בלוגים יודע גם לפתוח בלוגים לכלוכיים וכדומה ואותם אנשים ב-Fivver שיודעים לכתוב ביקורות חיוביות גם יודעים למרבה הפלא לכתוב שליליות, לא יאמן, אני יודע.

התגוננות: שמרו על יחסים טובים עם הלקוחות והמתחרים שלכם, ואחת ולתמיד – תנו שירות טוב!! כי אח"כ יהיה לכם כאב ראש (מישהו זוכר את מה שהיה לפני שנה וחצי בין איש תקשורת מסויים לבין עורך דין מסויים ויחסי הציבור השלילייםי בגוגל?)

שכפול תוכן אתרי המתחרים – זה באמת מרגיז. אתם משקיעים בתוכן שלכם, כותבים הכל במאמץ ומהלב, מוציאים כסף וזמן על כותבי תכנים או מידע שימוש – פתאום אתם מגלים שבדיוק אותם המאמרים נמצאים בעוד 20 אתרים – ומה גם שאותם אתרים מתמקמים יותר גבוה מכם בתוצאות החיפוש על כל מיני לונג טיילים שהיו שייכים לכם או במילות בראנד מסויימות. וגולת הכותרת היא שבגלל שגוגל הוא מטומטם – האתר שלכם נענש בעדכון הפנדה הבא ואחד הסקרייפרים תופס את מקומכם. דמיון? ממש לא.  יש לי אתר סקרייפר אחד שרק עולה במיקומים עם כל עדכון פנדה שיוצא כבר מעל שנה וחצי.

איך עושים את זה? לא חסרים תוספים של וורדפרס שיודעים לשכפל אתרים אחרים בעזרת RSS או כל מיני דרכים אחרות כמו WPROBOT , SNOWBALL עם כל מיני שינויים ובטח יש עוד איזה 20 חדשים כאלו שאני לא יודע עליהם, בעלות של 10 דומיינים ועוד שעה עבודה של הקמת האתרים אפשר להזיק לאתרים לא מעט עם הדברים האלו (שלא להזכיר את הסקרייפרים שגם ככה רצים ברשת גם ללא התערבות) – וגם אם לא להזיק, לעצבן מאוד מאוד את בעלי האתרים.

התגוננות:  לחסום את ה-RSSים או לעקב את הפרסום בכמה שעות עם תוספי עיכוב RSS, לקצר את ה-RSS לתקצירים (ראו בלוג זה) להכניס לינקים וכל מי JS לתכנים שיכניסו קישורים אליכם (למרות שרוב הסקרייפרים יודעים לנקות קישורים מהתוכן), וכמובן מי שממש מפריע לו, ליישם את כל השיטות האחרות נגד אתרי הסקרייפרים או לנסות לתבוע אותם.

תלונות Dmca – יש לכם אתר בארצות הברית? יש שם את חוק ה-Dmca, חוק בעייתי העוסק בזכויות יוצרים ברשת ובהסרתם מהרשת, קיבלתם תלונה כזאת ונמצאתם אשמים מבחינתם? התוכן שלכם לא רק שיוסר מגוגל אלא גם מכל מנועי החיפוש האחרים, בינג יאהו וכדומה, ולהחזיר אותו זה חתיכת כאב ראש. תלונות כאלו מאוד נפוצות בנישות הקשורות לתכנים דיגיטליים (וידאו, מוסיקה) ובתחום התמונות והמסמכים – אקסלים,וורד וכדומה.

איך עושים את זה? חיפושים, הלשנות ותלונות.

התגוננות: לשמור על זכויות יוצרים ולא להעתיק תמונות או תכנים בלי אישורים מפורשים בכתב.

ונסיים עם הקשוחים יותר -

רק נקדים אזהרה קטנה: אחרי שתבינו כמה זה קל, אל תחשבו לקבל מזה רעיונות אופרטיביים כי זה לא חוקי לגמרי ויכול להביא למעצר \ מאסר וקנסות כבדים – ראו הוזהרתם.

התקפות Ddos \ Hackers- מכירים את הכתבות האלו ב-Ynet כל שבוע "האקרים הפילו את אתר X" ? אז זהו שלא מדובר בתחכום גדול מיוחד, מדובר פשוט בהפצצת השרתים בבקשות מרובות בזמן קצר מה שגורם להם לקרוס, ההקפות בד"כ מגיעות מכמות גדולה של מחשבים תמימים שנגועים בוירוס כזה או אחר (Botnets), לפחות כמה מאיתנו הם גם כאלו בלי לדעת, אין צורך להרחיב בנזקים שנגרמים לאתרים מבחינה עסקית ומבחינה קידומית כאשר הם מושבתים, וכן יצא לי כבר להשתתף במלחמה כזאת בנישה מסויימת בה עבדתי בישראל.

2. גם בזה יצא לי להתנסות – שפרצו לי לאתר והשתילו לי קישורים אל המתחרים במקרה אחד, ובמקרה אחר ניסו לעשות Redirect ובמקרה אחר ניסו להודיע לגוגל על שינוי כתובת האתר דרך ה-Wmt, במזל זה נעשה בצורה חובבית ואילו אני שמתי לב די מהר לבעיה ותיקנתי אותה, אך בכל מקרה – שיטה נפוצה לעשות צרות למתחרים קשים היא על ידי שימוש בהאקרים המשתמשים בדרכים טכנולוגיות, בהנסדה חברתית או וירוסים כדי להשיג גישה לאתרים שלכם.

אז איך עושים את זה ואיפה מוצאים שירותים כאלה? נניח שאנחנו לא מדברים על אנשים שמבינים ב-FUD Crypters או שאין לכם איזה חבר שהינדס מחדש איזה גרסה של הוירוס Zeus, אז אתם תצטרכו לעבוד קשה… וכשאני אומר קשה אני מתכוון שצטרכו לטרוח ולהרשם לכל מיני פורומים של BlackHat או פורומים שעוסקים ב-Hacking ואבטחת מידע, ופשוט לפרסם את העובדה שאתם מחפשים שירות כזה או אחר ותקבלו כבר הצעות.

מי שמחפש ברצינות שירותים כאלו יודע, שישנן באינטרנט כל מיני פינות, פינות כאלו שמנועי החיפוש לא נכנסים אליהם, ורוב הגולשים אפילו לא יודעים שהן קיימות, עכשיו כשהעניין הזה גם הופיע בתקשורת בארץ אז אני מרשה לעצמי לציין את זה, ובמקומות האלו ניתן להשיג כל שירות בסגנון שרק תחלמו עליו,

לא תמצאו את זה בגוגל, ולא ברשם הדומיינים, ולא תשלמו לו גם בפייפל הוא נמצא ברשת מוצפנת שדורשת חיבור בעזרת כלי הצפנה:

האקר להשכרה

גם אותו אי אפשר למצוא בחיפוש נורמלי אלא רק ברשתות המוצפנות:

האקר להשכרה 2

רוצים להזמין מתקפת Ddos מרשת הבוטנטים הפרטית של מישהו מאחד הפורומים של ה-Hidden Services?

הזמנת DDOS

חושבים שזאת רמאות והחבר'ה האלו סקאמרים שרק יגנבו כסף?  אין בעיה! יש גם פורומים מוצפנים בהם תוכלו לקבל Reviews וביקורות ממשתמשים אחרים על שירותי ה-Hacking שהם רכשו ממשתמשים אחרים. כמה זה יעלה?  בין כמה עשרות דולרים עד כמה אלפי דולרים, תלוי מה רוצים, בכל מקרה הכל זמין לכולם. במקרה הזה תסלחו לי שאני לא מפרסם את דרכי הגישה המסורתיות.

התגוננות:  חברת אחסון נורמלית, שרתים טובים, מערכות ניהול תוכן מעודכנות ומודעות לדברים האלו כדי להמנע מליפול בפחים של הנדסה חברתית וקבצים לא מזוהים. אל תחשבו שזאת לא מציאות, אנשים עושים את זה, והיה לי אתר שעף בגלל מתקפות כאלו יחד עם עוד שלושה מתחרים – וזה היה בישראל, לא אתר ויאגרה בחו"ל.

לסיכום

התחרות היום בתחום הקידום לא הוגנת לפעמים ויש כאלו שבוחרים לצבור את היתרונות התחרותיים שלהם בדרכים שהן לא אתיות ולא חוקיות, אבל כמו שאני תמיד אומר, איש מקצוע טוב – חייב להכיר את כל הדרכים כדי לדעת גם איפה הוא לא רוצה ליפול, לכן אני מקווה שהמידע הזה יהיה שימושי לכוון החיובי של לדעת מה לא כדאי לעשות וממה להזהר ואיך להתגונן מכל מיני דברים לא צפויים, וכמובן שאני בטוח שאף אחד מהקוראים שלנו לא יחשוב גם לקחת את זה לכוונים לא רצויים.

בתחום הקידום היחיד שמותר לנו לנסות לדפוק זה גוגל – וזה על ידי דברים שיגרמו לנו לעלות, לא את המתחרים שברובם הם אנשים כמונו שמנסים להתפרנס, אותם אין לנו סיבה להוריד.

האם אתם מכירים עוד דרכים ודרכי התגוננות? דברו איתנו בתגובות!

VN:F [1.9.18_1163]

מה דעתכם על הפוסט?

דירוג: 8.4/10 (12 הצבעות )

VN:F [1.9.18_1163]

דירוג: +3 (מתוך 3 הצבעות)

חיסול מתחרים זה לא רק קישורים גרועים!, 8.4 out of 10 based on 12 ratings


שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!
אהבתם את מה שקראתם? הכניסו את כתובת המייל שלכם
והרשמו לעדכונים כדי שתהיו הראשונים לקבל את המידע שאף אחד לא מספר לכם: