טוב אז אני רואה שזה הפך למסורת מבורכת פה בבלוג וטוב שכך!  והפעם היה לי הכבוד הגדול להיות חלק מכנס ה-VisionCamp, המעולה שמאורגן זה השנה השנייה על ידי יגאל פינס, אז קודם כל זה המקום להודות ליגאל ולכל מי שסייע לו עם הארגון מעולה ולכל צוות המרצים על התכנים המעניינים המגוונים והמקוריים ובעיקר ברמה הגבוהה עליהם יצא לנו לשמוע בכנס ולכל מי שהיה נוכח ויצא לי להפגש איתו – וכמובן תודה על כל הפידבקים החיובים והבעת האמון של יגאל בפרט ושל הקהל בכלל. היה כיף.

ועכשיו לעניינים, למי שהפסיד ולא יצא להיות או מי שהיה וסתם מעוניין לקבל את המצגת יחד עם עיקרי הדברים והקישורים למקומות הרלוונטיים שהיוו את מקורות המידע למצגת, אז גם הפעם אני אעלה את הדברים לפה, ואנסה לפרט ככל שכוחי המועט אחרי היומיים המתישים האלו יאפשר לי, וכמובן שכמו תמיד נשמח לקבל את תגובותיכם על הנושא:Onsite SEO - Visioncamp

1. לאחר כל השישו ושמחו של העדכונים האחרונים בגוגל שנגעו לנושא הקישורים והשאירו מעט מקדמים אובדי עצות וכיוון, הנושא שבחרתי לדבר עליו הפעם הוא דווקא משהו אחר – על נושא ה-Onpage SEO, נושא שבהחלט די הוזנח בחלוף הזמן כאשר הוא משאיר חלל שמתמלא רק במושגים עתיקים כמו H1 או H2, טייטלים ומפות אתר XML. כאשר לדעתי מדובר בטעות מרה – משום שנושא ה-Onpage הוא למעשה היום אחד מעמודי התווך החזקים ביותר של SEO מתקדם בשנת 2012 והתנהלות נכונה איתו עם שימוש מושכל בכל החידושים שבתחום וניסויים שוברי שיגרה בנושא יכולים בהחלט להביא לנו תוצאות חיוביות מופלאות כפי שנוכל לראות בהמשך המצגת.

מיותר לציין שאין בדברים האמורים משום נסיון לרמוז על כך שקישורים אינם חשובים – אדרבה ואדרבה, גוגל היה וימשיך להיות בעתיד הנראה לעין מנוע חיפוש שמבוסס על מדדי פופולאריות של קישורים, אך מצד שני, מהתוצאות מרחיקות הלכת אותן ניתן להשיג בעזרת עבודה פנימית על האתרים עצמם, לא ניתן להתעלם כפי שנראה בכמה מקרים שנציין פה אשר מהווים את קצה הקרחון של הנושא במקרה הטוב, וכל אחד כמיטב רצונו לחקור, יוכל לגלות זאת בעצמו.

אך לפני שניגש לעיקר, הייתי רוצה להניח כמה יסודות בסיסיים לגבי תחום הקידום שצריך להפנים לפני שנכנסים לעובי הקורה של הנושאים עליהם נדבר:

שתי נקודות מבט לקידום

2. כשניגשים לנושא קידום האתרים בכלל קיימות שתי גישות עבודה עיקריות – הגישה הראשונה, היא הגישה של "להביא קישורים על מנת להשיג מיקומים" וזאת בעצם כל התורה כולה על רגל אחת, פתרון מצויין עבור אתרים קטנים, אתרי אפילייט או אתרים שלא ממש אכפת לנו שלא ישרדו את עדכון הזברה, הבואש, הפרה או כל חיה שחורה\לבנה שתבוא אחריו, אך כמובן שיטה שפחות מתאימה לאתרים "לבנים" אשר בונים עליהם כעסק לטווח ארוך שאמור לשרוד את כל רוחות השינויים של גוגל. כשמדובר באתרים קטנים – כמובן שגם אין יותר מידי מה להשקיע בנושא האונפייג' בהעדר צורך אסטרטגי בכך ובהתחשב בכמות הזמן והעלויות של הנושא, ולכן לא נעסוק הפעם באתרים מסוג זה אלא כל הדיון שלנו יהיה סובב סביב אתרים שהם מה שנקרא האתרים הלבנים \ החשובים \ אתרי התוכן המורכבים והגדולים או האתרים אותם אנחנו רוצים להפוך לאתרי סמכות בתחומם.

Funnel SEO - VisionCamp

3. גישת העבודה השנייה של קידום האתרים היא הגישה המגדירה את כל מטרת הקידום כ-Funnel של פעולות אשר מטרתן הסופית היא להגדיל את כמות הטראפיק האורגני ממנוע החיפוש אל האתר וכפעולות אשר אמורות להשפיע בצורה הבאה כסדר הופעתן:

כמות ה-Impressions של האתר בגוגל – כלומר כמה "Google Love" יש לאתר, ובכמה שאילתות חיפוש גוגל מוצא לנכון להציג את האתר שלנו, כאשר המסקנה הברורה היא שככל שיש לאתר יותר Impressions כך פוטנציאל הטראפיק הלא מנוצל (או המנוצל) שלו הוא יותר גדול, על ידי השפעה על החלק הזה ב-Funnel נוכל להגדיל את הפוטנציאל של האתר לקבלת תנועה אורגנית גדולה יותר, מספר Impressionים גבוה במיוחד אין בו כדי להצביע במדויק על הגדלה יחסית של כמות הטראפיק האורגני אל האתר שכן ישנם עוד גורמים המשפיעים על כך:

ה-CTR על האתר שלנו בתוצאות החיפוש – נגזרת של כמה גורמים בהם: כמות ה Impressions, אופטימיזציה של תיאורים, טייטלים ו-Snippets, אך המרכיב העיקרי שמשפיע על גובה אחוזי ה-CTR לעומת כמות ה-Impressions הוא המיקום בתוצאות, באופן חד משמעי נראה שכאשר התוצאה שלנו ממוקמת גבוה יותר בשאילתה הנתונה כך כמות ההקלקות עליה תהיה גדולה יותר, ולא משנה כמה הטייטל שרשמנו היה מושך רלוונטי. ניתן לראות במקרים רבים חוסר תאימות מושלמת בין קצב גדילת ה-Impressions לבין עליית התנועה האורגנית (שאינה גדלה), שכן אנחנו רואים עליה בפוטנציאל בעוד מיקומים נמוכים בתוצאות החיפוש לשאילתות הנתונות – לא מאפשרים את מימוש הפוטנציאל והפיכתו לטראפיק אורגני, וזאת הסיבה העיקרית בגללה עלינו להתמקד בכל חלקי ה-Funnel על מנת שנוכל למקסם את כל אחד מחלקיו ובסופו של דבר להגיע אל:

הגדלת הטראפיק האורגני – כמובן, כמה שיותר אנשים שישלחו אלינו דרך מנוע החיפוש, רצוי בקצב עולה לאורך זמן… ומשם:

Funnel המרה כלשהו בתוך האתר – והמרת הטראפיק הזה למה שאנחנו מעוניינים שהוא יומר, ובסוף התהליך זה יהיה בדרך כלל משהו בעל ערך כספי, אלא אם האתר שלנו עוסק בנושאי צדקה וגמילות חסדים.4. בתמונה הזאת אנו יכולים לראות שלושה מקרים של אתרים בהם בעזרת התמקדות בעיקר בעבודת אונפייג' נשמרה ההתאמה היחסית בין הגדלת ה-Impressions לבין הגדלת הטראפיק האורגני – ולמעשה מימוש כמה שיותר גדול של הפוטנציאל שניתן לנו במקרים האלה על ידי גוגל כאשר:

 • האתר העליון הוא אתר Brand גדול בחו"ל אשר מקבל הרבה קישורים טבעיים אשר קצב הוספתם לא השתנה לאורך הזמן ועיקר העבודה עליו הייתה בתחום שיפור ה-Onpage ותוספות איזורי תוכן אשר רחוקים עדיין מהשלמתם.
 • האתר האמצעי הוא אתר בן מספר חודשים אשר מיום הקמתו יושמו עליו שיטות קידום הנוגעות לתחום ה-Onpage בלבד, ללא שום קישור יזום וללא קישורים טבעיים שהתקבלו.
 • האתר התחתון הוא אתר ותיק אשר הוענש, שוקם מהעונש בעזרת תיקוני Onpage, נענש שוב כנראה בשל קישורים, ועכשיו משתקם שוב ע"י עבודת Onpage בלבד.

בעצם ניתן להסתכל על התמונה כך:

צד ימין = תחילת ה-Funnel (הפוטנציאל).
וצד שמאל = סוף ה-Funnel (מימוש הפוטנציאל).

מדוע מה שאנחנו רואים פה הוא בעצם מעניין?  מהסיבה הפשוטה – שאנחנו רואים פה שעבודה נכונה על האתרים עצמם הביאה למימוש די טוב של פוטנציאל הטראפיק האורגני, ואת זה ניתן למדוד כאשר אנחנו רואים התאמה כמה שיותר טובה בין העלייה בכמות ה-Impressions לעליה בטראפיק האורגני, מה שלא נראה במקרים לדוגמא כמו:

יש הרבה Impressions כאשר האתר מופיע במילה תחרותית עם הרבה טראפיק – אך ממוקם במקום 10 בדף,  ואז נראה המון Impressions אך מעט מאוד טראפיק.

זאת ההסבר ברמה הפשטנית של הדברים – כאמור ניתוח אמיתי של הנתונים מצריך כלים מתאימים והרבה יותר זמן, אך זה הקונספט בכל אופן.

גוגל יודעים הכל - VisionCamp

5. עוד יסוד חשוב שצריך להניח לפני שניגשים לעבודה הוא – שגוגל יודעים על האתרים שלנו הרבה – או הייתי מגזים ואומר כמעט הכל (וזה עוד מבלי לציין כמה הם יודעים עלינו אישית בלי קשר לאתרים). איך הם אוספים על האתרים שלנו מידע?

אנליטיקס – שמותקן באתרים שלנו, וגם מי שלא נוהג להשתמש בכלים של גוגל מחשש לאיסופי מידע אינו פטור מזה שכן גוגל אוסף גם מידע דרך:
פרמטרים שמתקבלים דרך חיפושים בגוגל – ואוספים מידע על התנהגות הגולשים מול האתרים שלנו (כמו אלו שלחצו Back חזרה לתוצאות החיפוש, חסמו את האתר, עשו לו +1 וכדומה)
ג'ימייל – כל מילה נוספת מיותרת.
כרום – המרגלים האנושיים אחר הרגלי הגלישה של המשתמשים (ונראה בהמשך איך זה אפילו די במוצהר)
אנדרואיד – כמו כרום.
Toolbar
חשבונות אדסנס – שמותקנים באתרים ואוספים עליהם לא מעט מידע הקשור בתוכן ובגולשים בעזרת JS וקוקיז.
חשבונות אדוורדס – קודי המרה, Remarketing, ועוד אמצעים לאיסוף מידע על הטראפיק שבאתרים.
גוגל הוא ISP – יודע הכל על ההוסטינגים שלנו, טווח כתובות ה-IP וכדומה.
גוגל הוא Domain Registrar – יודע הכל על בעלויות הדומיינים שלנו ועוד…
גוגל יודע בדיוק מה מבנה האתר שלנו – מובן מאליו כל עוד הוא מאנדקס את הדפים שלנו.
גוגל קורא את התוכן שלנו – טוב בזה הוא לא גאון גדול, אבל גם לא טיפש מוחלט.
הוא מכיר את כל הקישורים שלנו – אפילו אם לפעמים היינו מתים שהוא לא יכיר.
הוא מכיר את ההיסטוריה של הדומיינים שלנו – יודע הכל על הסטורית הדומיינים שלנו, החליפו ידיים? מה היה עליהם פעם? וכו'.
ולמעשה – הוא חייב לדעת את כל זה ועוד הרבה מאוד דברים שהוא יודע על מנת לשקלל את ציוני האתרים שלנו, ולכן גם כדאי להשקיע בנתוני המידע האלו כך שיהיו גלויים ברורים ולא מניפולטיביים (אני מזכיר שהפעם אנחנו מדברים על אתרים לבנים, נשמור את הכיף לפוסטים אחרים היום הכל לבן!)
סיגנלים של אמינות - VisionCamp
6. בדרך כלל כאשר נסתכל על אתרים אמיתיים שאינם מנסים להתחכם נוכל לזהות סיגנלים די ברורים שמצביעים על אתר "שיש לו אבא ואמא" ושאינו אתר סתם שכל מטרתו היא להונות, אפשר להגיד שאתר הכולל את כל הפרטים האלו, בהחלט יכול בקלות גדולה הרבה יותר לעבור את מבחן האמינות הראשוני של המתבונן מהצד או בוחן אנושי סקרן:

צור קשר  -  האם יש דרך ברורה ליצור קשר עם בעלי האתרים?
Positions \ About – אם מדובר בחברה האם היא מחפשת עובדים? יש משרות פנויות?
• Privacy \ TOS \ Disclaimer – האם יש תנאי שימוש ברורים? מדיניות פרטיות?
מחלקת תלונות \ תמיכה טכנית – באם מסופק שירות כלשהו יש עם מי לדבר במהירות ובצורה מסודרת?
טלפון + כתובת   \ מפה – האם לעסק\גוף שעומד מאחורי האתר יש כתובת? טלפון? מפת הגעה למשרדים בצורה גלויה?
אבטחה – האם האתר מאובטח מבחינת SSL או שיש לו הגנה כלשהי מפני פורצים, וירוסים ושאר צרות?
Security SEAL  של תשלומים (Google Trusted Store) – האם יש לאתר Security Seal? אתרי מסחר בארה"ב היום יכולים לקבל אחד כזה רשמי של גוגל, לא צריך להיות גאון כדי לשער את ההשפעה החיובית שיש לעסק שמאושר על ידי גוגל עצמם כעסק בטוח.
עדויות משתמשים \  תגובות – האם ניתן למצוא באתר פידבקים של הגולשים והמשתמשים?
גלריית תמונות – האם יש גלריית תמונות או וידאו הקשורות לתחום פעילות האתר?
Name servers  פרטיים – האם לאתר יש שרתי Dns פרטיים משלו?
דומיין רשום להרבה זמן – האם הדומיין רשום לחמש שנים או לשנה אחת?
Whois  גלוי או חסום? – בעוד יש סיבות לגיטימיות לחסום את פרטי ה-Whois (סודיות עסקית וכו') ברוב המקרים הדבר יכול להתגלגל להיות פרמטר מחשיד.
מעט היסטוריה של שינויי בעלות – כמה ידיים עבר הדומיין ? האם הוא נזרק ונקנה? שינה הרבה נושאים? קיבל קישורים ממקומות שונים ומשונים לאורך הזמן?
שכונת IP – מי עוד מאוחסן איתו על אותן כתובות IP?

סימון וי חיובי על הסיגנלים האלו, שכולם פשוטים מאוד למימוש, הם ה-א' ב' של כל אתר אשר מעוניין להראות בתור אתר אמיתי ולא כעסק קיקיוני. ואני גם בטוח שעם עוד קצת מחשבה היינו מרחיבים את הרשימה הזאת.

הקשרים בין דפים - VisionCamp

7. אחד הדברים היותר חשובים ושימושיים לטעמי שיצאו השנה מבית היוצר של גוגל שלא גרמו לנו לרצות ולשרוף איזה יער חיזרן או להמיס את הקוטב הצפוני הוא השימוש בתגיות ה-Prev וה-Next, אשר עיקרו מאוד פשוט:  אם יש לכם Pagination באתר, כלומר תוכן המחולק למספר דפים שונים, נניח בלוג עם פוסטים רבים כאשר החדשים ביותר נמצאים בדף הראשון ואילו הישנים ביותר נמצאים בדף 10, או קטגוריות באתר סחר וכו',  גוגל הכריזו רשמית שמהמחקרים שהם ביצעו הם הסיקו שמה שהמשתמשים אוהבים לראות יותר מהכל הוא רשימה ארוכה של כל הפוסטים ולא חלוקה לדפים (מסיבות של נוחות ומהירות טעינת דפים), ולכן המליצו על שימוש בדף שיקרא View All לצד עמודי הדפדוף בו משתמש יוכל לראות במכה אחת את כל הפוסטים\מוצרים שלכם וכו'  – בעוד גוגל יעשו השתדלות להציג את הדף הזה בתור דף האינדקס הראשי שלכם בתוצאות החיפוש.

אך גם למי שאינו משתמש בדף כזה הוצע פתרון – תגית שנקראת rel=Next או Rel=prev אשר משמעותה היא "הדף הבא\הקודם קשור לדף הזה וחשוב כמו הדף הזה" או במילים אחרות: גם התוכן שלי שנמצא בדף 10, חשוב לי כמו התוכן שלי שנמצא בדף 1 אפילו שהוא נדחף אחורה בשל תאריך פרסומו, ובכל מקרה הוא קשור אליו, ותתיחסו אליו בהתאם! (בנושא הקישורים הפנימיים נראה איך עוד כדאי להצביע על דפים חשובים)
הניסויים שלנו בנושא מראים שגוגל בהחלט מתעדף דפים אשר משתמשים בתגיות האלו – ומכאן הדרכים אל Double Listing קצרות בהחלט, נסו בעצמכם.

למידע הרשמי ולוידאו ההדרכה של גוגל בנושא – כאן.  אם אתם רוצים קוד הטמעה עבור זה לוורדפרס, תרשמו בתגובות ואני אעלה אח"כ.

rich Snippets - VisionCamp

8. טוב על הנושא הזה כבר דיברנו פה אז אני לא ארחיב יותר מידי – רובנו יודעים את ההשפעות החיוביות של ה-Rich Snippets בתוצאות החיפוש כמו:

 • שיפור CTR בתוצאות החיפוש
 • Authorship – בעלות על תוכן מדומיינים שונים + AuthoRank
 • עדכונים בדף ופעילות משתמשים (Rating Review)
 • אינדיקציה במה עוסק הדף סרטים, מוצרים, מוזיקה וכדומה – לפי סוג ה-Snippet המוטמע.

למרות שגוגל התחיל לאחרונה לסנן שימוש מופרז באפשרות זו בשל Abuse כבד במיוחד עדיין מדובר באחד השיפורים היותר נחמדים שיצאו, וקלים ביותר למימוש, כל המידע בנושא באתר Schema.org.
לינקים פנימיים - visionCamp
9. עוד פרמטר חשוב מאוד שיש להתחייס אליו הוא היררכיית הקישורים הפנימיים באתר, כלומר,  אם נסתכל על ה-Fusion Table שבתמונה, קל מאוד לראות מהו העמוד החשוב יותר בבלוג הזה, דף הבית כמובן בחלק התחתון שכן כל הדפים מפנים אליו בצורה ישירה או עקיפה, בעוד החלק העליון בו נראה פוסט פנימי אשר רק מקשר לדפים אחרים בזמן שדפים מעטים מפנים אליו ישירות.
יש לתכנן את מספר הדפים אשר יצביעו אל הדפים החשובים ביותר באתר שלנו, עם איזה אנקורים, מאיזה עמודים וכו'.
האם קל לזהות מי הדפים החשובים? לאן מצביעים הדפים החשובים בעצמם?, נושא מאוד קל למימוש וחשוב מאוד אשר נוגע לתחום הכללי של היררכיית אתר נכונה וברורה עבור מי שמסתכל עליו במבט על כמו גוגל – נסו לחשוב, אם הייתם מקבלים מפה ויזואלית של מבנה הקישורים הפנימיים שלכם, האם הייתם יכולים להבין מייד מה חשוב יותר ומה חשוב פחות או שהייתם מקבלים כדור צמר גדול בו כל הדפים מפנים אל כל הדפים האחרים?
נקודה חשובה לנושא זה היא הצורך להזהר מאופטימיזציית יתר – כלומר הצבעות מיותרות של דפים אל דפים אחרים או סתם כפיליות שיוצרים פלאגינים חסרי תועלת.
Historical Data - visionCamp
10. מכירים את מסמך 7346839 B2 במשרד הפטנטים האמריקאי? אם לא אז עכשיו זאת הזדמנות מצויינת להכיר, פטנט ותיק של גוגל החתום על ידי ידידנו המוכר מאט קאטס (ובזאת שברתי את הבטחתי לא להזכיר אותו פה יותר) אשר עיקרו של המסמך הוא: גוגל ישתמש במידע הסטורי של האתרים שלנו על מנת לבסס לפחות חלק מציון האתר.
מבלי להלאות אתכם בעשרות הדפים של המסמך, נשאל רק "מה הוא מידע הסטורי" מבחינת גוגל?  , אז ככה:
מידע הסטורי - visionCamp
 • Domain Informaion:

Registration date
Length of renewal (10 years, 5 years, 1 year, etc)
Addresses and Names of admin & technical contacts
DNS Records
Address of Name Servers
Hosting Location & Company
Stability of this data

 • Information on User Behavior Online:

CTR (Click-Through Rate) of individual results in the SERPs
Length of time spent on a given site/page

 • Content Changes:

Frequency of Document Changes over Time
Amount of Changes over Time

 • Data contained on your computer:

Favorites/Bookmarks List
Cache & Temp Files
Frequency of visits to particular sites/pages (history)

בעוד על רוב הדברים המצויינים פה כבר עברנו בשקף שדיבר על מה גוגל יודעים על האתרים שלנו – הנתון המעניין יותר בכל הרשימה הזאת הוא שגוגל אוגרים ומדרגים את שינויי התוכן באתר לאורך הזמן, כלומר -

א) מה תדירות השינויים שלו
ב) מה כמות השינויים שלו לאורך הזמן הזה

מה שמוביל אותנו להבנה שצריך להקפיד גם כאן:

Content Velocity - VisionCamp

12. גם בנושא התוכן , כמו בנושא הקישורים – יש לשמור על מגמת עליה חיובית וקבועה של עדכוני תוכן באתר על מנת לשדר סיגנל משמעותי על רצינות האתר לאורך זמן, שכן "רצינותו" בכל התחומים נמדדת בהשוואה להסטוריה שלו – ולא רק בהשוואה לאיך נראה האתר היום, ובעוד רוב שאר הפרמטרים הם טכניים או חד פעמיים (כמו חידוש דומיין, שינויי בעלות , CTR וכדומה) פרמטר התוכן הוא הנקודה המשמעותית ביותר בה אנחנו כבעלי האתרים יכולים להשפיע על "איך יראה האתר שלנו בהסתכלות לאורך זמן",  כל מי שיצא לו לנהל אתר תוכן המתעדכן תדיר ולאורך זמן, יודע עד כמה היציבות הזאת היא קריטית להשגת דירוגים טובים ואמון מצד גוגל (כמובן בהנחה שישנם עוד סיגנלים נצברים המראים על איכויות האתר).

FreshNess - VisionCamp

13. הפרמטר הבא שנדבר עליו הוא בהחלט לדעתי פרמטר ה-Onpage המשמעותי ביותר שקיים היום, ואם נסתכל על הפרסומים של גוגל רק מהחודש האחרון נראה שהם טרחו לציין זאת לא פחות מ-5 פעמים, ואילו אם נסתכל אחורה עד נובמבר 2011 נתקל בו לא פחות מ-10 פעמים, והפרמטר הוא – טריות ורלוונטיות התוכן באתר,  כלומר, ושימו לב לזה, מעיון בפטנטים של גוגל שעוסקים בטריות התוכן , נגלה נתון מאוד מעניין – לא מדובר רק על עדכון התוכן השוטף באתר כפי שציינו בסעיף הקודם, אלא בעדכון שוטף של התוכן שכבר קיים אצלנו באתר.

לדוגמא: אם יש לי באתר פוסט שמדבר על נתונים הקשורים לכרטיסי אשראי, האם המידע הזה עדכני נכון להיום? האם מצויין שהמידע הזה מתעדכן פעם בשבוע? פעם בשבועיים? או במילים אחרות, האם הפוסט שהעלתי לפני שנה הוא עדיין רלוונטי? וראוי להיות ממוקם גבוה או שהוא Outdated?

כאשר מדובר באתרים כמו בלוגים אז פרמטר התגובות מאוד מקל על הקביעה הזאת, האם יש חיים מאחורי התוכן עדיין – כאשר מדובר באתרים בעלי נתונים מספריים – הניסויים שלנו מראים שיפורים מטורפים בתוצאות החיפוש של דפים אשר התוכן המספרי שלהם עובר "ריפרוש" אוטומטי לנתונים עדכניים בצורה שבכל פעם שהדף מתאדנקס מחדש ע"י גוגל – כל הנתונים בו שונים למעשה, במקרים אלו אנו צופים ב:
א) סריקות ואינדוקסים תדירים הרבה יותר של הדפים.
ב) שיפור מיקומיהם ללא שום פרופרציה בהשוואה לדפים אחרים באותם האתרים אשר לא מתעדכנים, אף בתחומים תחרותיים מאוד אשר בהם רוב התחרות נעשית בזירת הקישורים.
ג) צניחה במיקומים כאשר התכנים מפסיקים להתעדכן.

כך שהמסקנה היא שבאתרים אשר מציגים נתונים מספריים או עובדתיים בהחלט מומלץ לשלב מנגנון כלשהו של עדכון הנתונים על מנת לשמור על רלוונטיות התכנים, אם ניתן לעשות זאת בצורה אוטומטית על ידי שימוש ב-Database כלשהו, מה טוב.

Refresh - VisionCamp

14. בתמונה זו רק נביא דוגמא קטנה לשימוש ציני שנעשה בריפרוש תכנים באתר – כגון שינוי תאריכי הפרסום של כל הפוסטים באתר בכל יום לתאריך של היום בלי שום קשר מעשי לתאריך הפרסום המקורי שלהם ועוד החלפת מילים באתר באופן אוטומטי או כותרות פוסטים רק על מנת להציג מראה כאילו התוכן הקיים עובר עדכונים והוא "דינאמי", מה שעובד לו יפה נכון להיום, בין שאר טריקים וקישורים תמוהים.

שיטוח אתר - visionCamp

15. נושא חשוב שיש להתייחס אליו כשעובדים על אתרי תוכן מורכבים ובעלי היררכייה מסובכת ורבת שכבות הוא נושא שיטוח האתר – כלומר יצירת אפשרויות ניווט מהירות עבור המשתמשים שיוכלו להגיע לכל מקום באתר עם לא יותר מלחיצה או שתיים בעוד אנחנו יוצרים גם אינדקס של תכני האתר עבור מנועי החיפוש כדי להקל על זחילתם לכל נקודה באתר מבלי לעבור עשרות שלבים, ניתן לעשות זאת בדרכים של:

 • יצירת מפת אתר שהיא למעשה אמצעי ניווט מהיר בעל ערך לגולש שמוצגים בה נתונים משלימים עבור האתר – כולל נתונים כלשהם ומספרי התכנים בקטגוריות
 • שימוש באמצעי ניווט מהיר כמו תפריטי Select עבור משתמשים או פילטרים לפי A B C D E וכו' עבור מנועי החיפוש
 • קיבוץ איזורי תוכן מרכזיים לקטגוריות מאוחדות המסודרות בעצמן ומקושרות על ידי תגיות Rel=Prev \ Next כפי שציינו בהתחלה.
 • שימוש בהשלמות אוטומטיות של חיפושים
 • תפריטי Dropdown לבחירה מהירה של השירות \ היעד באתר.
 • שימוש ב-BreadCrumbs ברורים ומסודרים.

מפת אתר - visioncamp

16. בתמונה הזאת ניתן לראות דוגמא הלקוחה מתור אתר נדל"ן מוביל בחו"ל אשר עשה שימוש מושכל באמצעי ניווט מהירים ובנתונים משלימים בתוך מפת האתר שלו והפך אותה למשהו שהוא סופר-שימושי למשתמש וסופר-ידידותי למנוע החיפוש, ובכך הוא משיג את שתי המטרות העיקריות שהוא – יצירת נגישות למשתמש ויצירת נגישות ואינדקס מסודר עבור מנועי החיפוש שיוכלו להתעלם מהיררכיית האתר המורכבת לפחות בנתיב זחילה אחד של האתר (גם אם בנתיבים אחרים, הדרך עדיין תהיה מורכבת יותר – לפחות יש "נתיב מהיר" אחד) ובכלל תרומה ברורה לפיזור מצויין של הטראפיק באתר תוך יצירת עניין עבור הגולש עוד בשלבי החיפוש עצמם אחר הנתונים בהם הוא מעוניין.

UI - visioncamp

17. אחד הפרמטרים המעניינים ביותר עליהם דובר בשנה האחרונה ועליהם גם הוכרז רשמית רק פעם אחת מצד גוגל הוא פרמטר ה-Page Layout, והכוונה היא – שגוגל היום מתייחסית לא רק לתוכן הדף עצמו, אלא גם למבנה וצורת הדף בצורה לא מבוטלת, שכן יש להניח שיש להם גם מספיק נתונים סטטיסטיים על מנת להסיק מה הוא מבנה דף נכון שימושי ואיכותי.

בעדכון עצמו שגוגל ציינו הרעיון היה בעיקר להעניש אתרים בהם הפרסומות הופיעו מעל הפולד בצורה מוגזמת (כפי שחווינו בעצמנו במקרה מסויים) אך מעיון מעמיק יותר במחקרים ובפטנטים שפרסמו גוגל בנושא, אנו מגלים עולם עמוק ומסתורי הרבה יותר של חלוקות הדפים למקטעים וציונם על פי פרמטרים שונים הקשורים למבנה ועיצוב הדף בתהליך של פירוק ה-DOM Tree של העמודים ויצירת גרף של "משקל האלמנטים בדף" כפי שניתן לעיין בדוגמא (אחת מיני רבות) בפטנט זה.

Block Level Pagerank - VisionCamp

18. מעיון במחקרים אלגוריתמיים שנעשו עבור בינג דווקא, במקרה הזה אנו מגלים שישנו אלגוריתם מוצהר עבור זה שנקרא Block Level Page Rank, שהוא דומה לפרמטר ה-PageRank המקורי של גוגל – אך מתייחס לחלקים שונים בדף אשר מפורקים ומחושבים לפי רמת החשיבות שלהם ולא לדף עצמו כמכלול אחד של תוכן, כאשר כל אלמנט מקבל ציון משלו המשפיע על ציונו הסופי של הדף כמקשה אחת. ניתן לקרוא עוד על הנושא כאן. אם הבנתם את הנוסחאות, נשמח לשמוע מכם.

Layout- VisionCamp

19. פה ניתן לראות עוד פירוק מפורט יותר של דפים לפי האלמנטים של ה-DOM Tree, וחלוקתם לבלוקים נפרדים על מנת לזהות כל איזור כבלתי תלוי ולהבין את:

 • מיקומי הבלוקים
 • גדלי הבלוקים
 • האיזורים הלבנים שבין הבלוקים השונים
 • חלוקה של איזורי התוכן ו-Sub איזורי התוכן שבתוכם
 • דירוג האיזורים החשובים

כאשר ניתן בתור דוגמת המחשה את העובדה שלגוגל קל מאוד לקחת את כל האתרים אשר קיבלו ממנו ציון רלוונטיות מאוד גבוה בנישות מסויימות או שבנויים ב-CMS מסויים, ולהשליך את מבנה הדפים שלהם כמבנה אופטימלי עבור אתרים בנישה שלהם.

מכוון שנושא זה הוא די מסתורי עדיין, אישית אני נוקט בעקיר בשיטה של ניסוי וטעיה, הרבה הגיון והסתכלות על אתרים מובילים בתחומי כדי לנסות ולהבין מה הוא המבנה הראוי מבחינת ה-Layout שמעבר לנושא העיצובי ונושא ה-UI למשתמש (אם כי בעולם מושלם הם צריכים להיות חופפים)

ניתן לראות למעלה גם דוגמא למיקומי אתר אשר מיום הקמתו ההשקעה סבבה רק סביב ה-Layout שלו בלבד – ללא קישור חיצוני אחד אפילו, וההתקדמות הייתה מהירה וברורה בעוד אחר הפינגוין הוא התמקם במקומות 1- 3 במילה הראשית שלו ונכון ל-10 ביוני 2012 הוא גם התמקם במקום 2 במילה הגנרית של התחום שלו שהיא החזקה ביותר, ללא אף קישור וללא תוכן מצויין במיוחד באתר, ורק שינויי Layout תדירים והקפדה על הפרמטרים שצויינו בתחילת המצגת המהווים סיגנלים של אמינות.

Mobile Sites - VisionCamp

20. עוד פרמטר Onpage חשוב שלא ניתן להתעלם ממנו הוא יצירת גרסת מובייל לאתר – עם ההנחיות החדשות של גוגל בנושא בניית אתרי המובייל שהיו די מעורפלות עד לאחרונה, ועם הצמיחה גדולה והמתמידה של מחפשי המובייל, אין שום סיבה שלא ליצור גרסת מובייל לאתרים שלנו וכך להרוג שני פינגוינים במכה אחת כאשר יצירת גרסת CSS חלופית לאתר ומנגנון זיהוי של GoogleBot Mobile הן פעולות טכניות פשוטות יחסית וכשמדובר בוורדפרס אף ישנם פלאגינים שעושים זאת אוטומטית פחות או יותר.

Social Echo - VisionCamp

21. טוב פה אנחנו קצת מדברים על פרמטר שהוא Offpage – אבל מכוון שהוא קשור לאיכות התוכן שלנו הוא בהחלט פרמטר Onpage מובהק והוא הלא – ההד החברתי שהתוכן שלנו יוצר, כמה פלוסים הוא הביא? כמה פלוסים הפלוסים האלו קיבלו? כמה לייקים? כמה טראפיק חברתי התקבל? אני לא ארחיב בנושא אלא פשוט אפנה אתכם לפוסט מצויין בבלוג מצויין שם יש מידע מעניין מאוד עם הסתכלות מעניינת עוד יותר על הנושא – כאן. ואני גם ממליץ להעיף מבט בפוסטים האחרים שלו על הדרך.

פינגווין - VisionCamp

22. וכי אנחנו לא יכולים בלי – איך אפשר בלי איזה מילה על הפינגווין החביב עלינו? נושא עליו השתדלתי מאוד שלא לדבר בכלל בגלל שהוא עדיין לא ברור לי מספיק, רק רציתי לציין שלפי האתרים שלי לפחות יצא לנתח שכנראה נפגעו מהפינגווין בתאריך 24 באפריל 2012 בקירוב, זיהיתי מספר פרמטרים אשר מכניסים את האתרים שלנו לתוך ה-Danger Zone, והם שילוב של:

 • כמות ומהירות קישורים גבוהה.
 • ממקורות באיכות ירודה.
 • עם הרבה אנקורים מדוייקים או מדוייקים בקירוב.
 • שמגיעים מאתרים שנענשו בעצמם.

למיטב מה שראיתי זהו המתכון הטוב ביותר להפרד מהאתרים שלכם בעדכון הבא, ובעוד אמנם אני ממליץ של שינוי קונספט שלם על מנת שלא להענש בעדכון הזה או בעדכון הבא, אלו הנתונים היבשים.

לסיכום – מקווה שמישהו החזיק את כל האורך הזה, מי שלא, לפחות יכול להתסכל על התמונות, נשמח לקבל תגובותיכם ושוב תודה ליגאל על הכנס מצוין, השכלתי, נהניתי ושמחתי מאוד לקחת בו חלק, כל הכבוד לכל העוסקים במלאכה.

VN:F [1.9.18_1163]

מה דעתכם על הפוסט?

דירוג: 9.9/10 (16 הצבעות )

VN:F [1.9.18_1163]

דירוג: +8 (מתוך 8 הצבעות)

Onsite SEO: המצגת שלי מכנס VisionCamp ב-11.6.12, 9.9 out of 10 based on 16 ratings


שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!
אהבתם את מה שקראתם? הכניסו את כתובת המייל שלכם
והרשמו לעדכונים כדי שתהיו הראשונים לקבל את המידע שאף אחד לא מספר לכם: