אז נכון שבזמן האחרון בקושי יוצא לי לגעת בקידום סטנדרטי באופן כללי, ונכון שזה גם לא מצער אותי כל כך, אבל אחד הדברים שיוצא לי שוב ושוב להתקבל בהם, בין אם זה אצל אנשים אחרים או אצלנו זה עונשים של קישורים, והדבר היחיד שיוצא לי לראות עוד יותר מזה הוא הבלבול שקיים אצל אנשים באיך להתמודד עם הסיטוצאיות האלה והיכולת להבדיל בין סוגי העונשים השונים והניואנסים הקיימים בנושא סוגי ההודעות שגוגל מחזירים על בקשות – אנשים מקבלים Devalue וחושבים שזה עונש, חוטפים פנדה ומגישים בקשות וכדומה… אז החלטתי לפרט את כל הנושא של "מה אומרות ההודעות השונות" בפוסט מרוכז ככה שיהיה לי מקור מידע להפנות אליו את כל מי ששואל אותי על הנושא הזה ולחסוך לכולנו זמן (בלי קשר לעובדה שאני מסרב לקחת פרוייקטים כאלו לטיפול בכוונה תחילה אלא רק לטפל באתרים שחשובים לי שנענשו מסיבה כזאת או אחרת).

קודם כל נקדים ונאמר שעונשי קישורים זה ממש לא סוף העולם, גם החמורים שבהם, זה קרה לרבים וטובים ועוד יקרה הרבה ככל שגוגל ימשכו להלחם בקישורים לא טבעיים, ולכן לא צריך להתרגש למרות שזה כואב, זאת פשוט מציאות עבור מי שעוסק בקידום בהקפים משמעותיים, בהחלט אפשר לצאת מהעונשים האלו, וכדי לחדד את הנקודה הזאת, הנה דוגמא רק מהחודשיים האחרונים ליציאות מעונשים ובכולם היה מדובר בעונשים מלאים על כל האתר:

ביטול עונש ידני עברית ביטול עונש ידני אנגלית

ככה שתדעו שניתן לצאת מהעונשים האלו, וגם ניתן לצאת מהם מהר מאוד אם ניהלתם רישום מסודר של קישורים ואתם יודעים לזהות ולסנן את הקישורים הבעיתיים במהירות ולפנות למי שצריך על מנת להסיר אותם, לפעמים לא צריך יותר מבקשה אחת שמוגשת אפילו באותו יום בה התקבלה הודעת הענישה, רק ההמתנה לתשובה היא הקטע המתיש.

הערה קטנה לגבי השאלה "מה לכתוב בבקשה"  – שואלים אותי את זה המון, אז התשובה היא פשוטה: זה ממש לא משנה מה תכתבו בבקשה! מה שמשחק בסוף זה כמה קישורים באמת הצלחתם להוריד שמסומנים אצלם כבעייתיים, אם תורידו את כל הקישורים הבעייתיים ותשלחו בקשה שכתוב בה "להוריד. עונש. עכשיו." אז יורידו לכם את העונש,  אם לא תורידו את הקישורים הבעייתיים ותשלחו בקשה באורך הגלות, זה לא יעזור לכם גם עוד מאה שנה, גוגל עובדים על נתונים מספריים לא על רגשות. מומלץ תמיד לצרף קובץ גוגל Doc פומבי שמתאר את מאמצי ההסרה משהו בסגנון של התמונה המצורפת פה, הם בהחלט קוראים את זה ומתייחסים להתקדמות ההסרה בין הבקשות בהנחה שהעונש לא הוסר בבקשה הראשונה:

קובץ DOC

קובץ DOC


מגדיר ההודעות של גוגל

עכשיו לקטע המעניין, אחרי ששלחתם את הבקשה – יש מגוון שלם של תגובות שתוכלו לקבל בחזרה מגוגל לאחר זמן מה, וחשוב מאוד להבין מה המשמעות של כל תגובה ואיך צריך להמשיך הלאה לאחר שקיבלתם את ההודעה הספציפית, ולכן הגדרתי פה את כל סוגי ההודעות שניתן לקבל חזרה (עד כמה שאני מכיר לפחות) לאחר הגשת הבקשה וקבלת הודעת האישור על כך שהבקשה התקבלה.

קודם כל יש את ההודעה של No Manual Spam Action found – אבל אנחנו נתעלם ממנה כרגע כי אנחנו נניח שכל האמור פה רלוונטי עבור מי שחטף עונש אמיתי, קיבל על כך הודעה והעונש גם רשום בממשק העונשים של ה-Webmaster Tools.

להלן סוגי ההודעות עם צילומי מסך של ההודעות דוגמא:

סוג ההודעה: עונש מלא

מה המשמעות?  קיבלתם את זה? כל הבאסה. עונש רוחבי על האתר בשל קישורים לא טבעיים.

מה קורה בפועל: מה שיקרה בשלב הזה בד"כ הוא צניחה אדירה ב-Impressions של האתר עד כדי איפוס, אבדן כמעט מלא של הטראפיק מגוגל לעמודים המוענשים וברוב המקרים אפילו חיפוש של הדומיין לא ממש יחזיר אתכם בתוצאות,  בממשק ה-Manual Actions יופיע Sitewide Matches שמשמעותו היא שכל האתר בעונש, וכמובן תגידו שלום כמעט לכל המיקומים שלכם.

מתי מתקבלת הודעה כזאת: כשיש לכם אחוז גבוה מאוד של קישורים שמגיע להם להענש ונתפסו בבדיקה, נניח קישורים רבים מרשתות מוענשות, קישורים רבים מאוד עם אנקורים ממקורות גרועים וכו' או לאחר עדכון כלשהו של גוגל שנועד לטרגט סוג קישורים מסויים ולהרתיע את האנשים מלהשתמש בהם שוב.

מה צריך לעשות: אם האתר חשוב אז להלחץ. אם לא, אז להשליך אותו לפח. אבל ברמה הפרקטית – זה לא סוף העולם, כבר קראתם על זה אלף פוסטים, להוריד כמה שיותר מהקישורים שאמורים להיות מזיקים (להוריד פיזית!) ועל השאר לעשות Disavow , ולאחר מכן להגיש בקשה.

עונש קישורים מלא

עונש קישורים מלא


זה יופיע בממשק העונשים של ה-Webmaster Tools בצורה כזאת:

עונש רוחבי ממשק

עונש רוחבי ממשק


סוגי ההודעה: עונש חלקי – ממוקד על קישורים.

מה המשמעות: הקישורים הבעיתיים מקבלים Devalue ולא תורמים יותר לאתר או תורמים ערך שלילי.

מה קורה בפועל: תלוי מאוד מה הייתה תרומת אותם הקישורים הבעייתיים למצב האתר מבחינת הכוח שהם מעבירים, התוצאה שקולה בערך להסרת הקישורים – ייתכן שלא יקרה כלום, וייתכן שתהיה ירידה במיקומים, לפעמים גם הקישורים מעבירים ערך שלילי כלשהו (כנראה) ואז נראית ירידה משמעותית של עמודים מסויימים באתר, בד"כ נצפית ירידה בקיצוניות משתנה, שכן כאמור זה מאוד תלוי בתרומת הקישורים.

מתי מתקבלת הודעה כזאת: כאשר אחוז הקישורים הבעייתיים לא גדול במיוחד ביחס למספר הקישורים הכללי או (כנראה) כשמתקבל אצל הבודק של גוגל הרושם שאלו קישורים שלא ניתן להסיר בקלות, או שסתם בא לו להיות נחמד ולא לשחוט לכם את האתר.

מה צריך לעשות: תלוי, ראיתי מקרים רבים שלא צריך לעשות כלום, אלא להתעלם – אך יש בזה סיכון שבהמשך העונש יוחמר אם יימצאו עוד קישורים, ולכן גם פה עדיין להתחיל לבצע נסיון ואז להגיש שוב בקשה.

עונש קישורים חלקי

עונש קישורים חלקי


סוג העונש החלקי בד"כ יופיע בצורה כזאת בממשק העונשים:

עונש חלקי - ממשק

עונש חלקי – ממשק


סוגי ההודעה: שינוי סטטוס פעולה ידנית.

מה המשמעות: שינוי סטטוס העונש מעונש קל יותר לחמור יותר או מחמור יותר לקל יותר.

מה קורה בפועל: תלוי מה היה השינוי בעונש – צריך להסתכל בממשק העונשים בכלי ניהול האתרים ולהתאים לאחד משני הסוגים הרשומים למעלה.

מתי מתקבלת הודעה כזאת:  כאשר התקדמתם בהסרת הקישורים וסיפקתם הוכחות לכך, או מצד שני הזנחתם הסרת קישורים והגשתם בקשות סרק או נפלתם לאיזה עדכון שתפר איזו רשת קישורים והעונש שלכם הוחמר.

מה צריך לעשות: לפי שינוי הסטטוס, לפעול באותה צורה שרשומה לגבי העונשים למעלה.

שינוי סטטוס פעולה ידנית

שינוי סטטוס פעולה ידנית


סוגי ההודעה: העונש עדיין תקף, אבל קבלו דוגמאות לקישורים מזיקים.

מה המשמעות: העונש עדיין בתוקף, אבל נזרוק לכם עצם כדי שתהיו בכוון הנכון, בד"כ ההודעה אומרת באיזה סוגי קישורים כדאי לכם להתמקד במאמצי ההסרה שלכם ולמעשה זהו אחלה רמז מועיל היכן כדאי למקד את המאמצים, בדיוק השבוע קרה לנו מקרה שאחרי שהסרנו 100 קישורים מאוד יקרים פתאום קיבלנו דוגמאות וגילינו שהבעיה בכלל נמצאת בהפצת מאמרים שנעשתה לפני שנים רבות.

מה קורה בפועל: שום דבר מבחינת שינוי המצב של האתר. אבל מבחינת שינוי התודעה זאת נקודה חשובה.

מתי מתקבלת הודעה כזאת: בד"כ לאחר ששלחתם בקשה או שתיים בהן הצלחתם להראות התקדמות משמעותית בהסרת הקישורים מה שגרם לבודקים של גוגל להשתכנע שמגיעה לכם קצת עזרה – לעיתים זה יהיה אחרי שינוי סטטוס של הקלה בעונש, האמת שלא נתקלתי בזה יותר מידי אז אין לי עוד הרבה נתונים על זה (אם כי אני יודע שסוג ההודעות האלו קיים הרבה זמן), שימו לב גם שבהודעה מסוג זה נאמר שהבקשה הבאה שתגישו לא תיבחן אלא בעוד מספר שבועות כדי לתת לכם "זמן" להסיר כמה שיותר קישורים, כלומר – באנו לקראתכם, אז אתם צריכים להראות מאמץ אמיתי.

מה צריך לעשות: להתמקד בהסרת סוגי הקישורים שמסופקים בדוגמא (אבל לא רק בהם) וכמובן לאחר שהכל נראה בסדר להגיש בקשה וכו'.

דוגמאות לקישורים מוענשים

דוגמאות לקישורים מוענשים


סוגי ההודעה: עיבדנו את בקשתך ותעוף לנו מהעיניים.

מה המשמעות: לא רוצים לתת לך יותר פרטים כי אתה נמצא בתסבוכת – לפי מאט קאטס בוידאו הזה הוא אומר שההודעה הזאת מגיעה כאשר עדיין יש בעיות עם האתר, אולי עונשים מסוג אחר, או שעדיין לא הוחלט מה לעשות איתו וכו', בד"כ מקבלים את זה בכלל על עונשים שהם לא בגלל קישורים אלא דברים אחרים יותר מורכבים או שילוב של כמה סיבות ענישה, נניח קישורים + ספאם משתמשים + מכירת קישורים.

מה קורה בפועל: העונש(ים) נשאר(ים) כמו שהוא(שהם).

מתי מתקבלת הודעה כזאת: כשגוגל לא החליטו מה לעשות עם האתר \ לא רוצים להחליט או כאשר יש כמה סיבות ענישה או שעדיין לא הגיע הזמן להסיר את העונש אם מדובר בעונש מוגבל בזמן.

מה צריך לעשות: לחפש עוד סיבות בגללן האתר יכול להיות מוענש, אולי גם שיקולי אונפייג', וכמובן לנסות לעשות ניקוי עומק יותר רציני ולהגיש עוד בקשה בתקווה שההודעה הבאה תהיה יותר ברורה – כמובן לבדוק שוב בממשק העונשים ולראות אם רשום שם עוד עונש חוץ מהעונש הקודם.

לא רוצים להגיד לך!

לא רוצים להגיד לך!


 

סוגי ההודעה: קיבלת חנינה והעונש בוטל.

מה המשמעות: הוסר העונש הידני.

מה קורה בפועל: אפשר לחזור לחיים בניכוי כוח הקישורים שהוסרו מהאתר, לכן אל תצפו לחזור לאותם המיקומים שהייתם קודם אלא אם כן הם היו ממש ממש חסרי משמעות לדירוג שלכם או שבזמן העונש בניתם קישורים ממש טובים, בד"כ נצרכת עבודה לא מועטה כדי לחזור לאותו מקום בו הייתם לפני הטלת העונש.

מתי מתקבלת הודעה כזאת: כשהבודק קם על הצד הנכון הבוקר, אבל יותר סביר להניח שעשיתם ניקוי טוב של קישורים מהאתר וסיפקתם ראיות מוחשיות לכך בבקשה (הכל נמדד בזה בסופו של דבר, אין בקשות קסם).

מה צריך לעשות: לחזור לקדם את האתר בזהירות מירבית כדי שזה לא יקרה שוב, וכמובן על מנת לשקם את מיקומיו.

ביטול העונש הידני

ביטול העונש הידני


לסיכום

לצערנו, התמודדות עם מצבי ענישה כאשר מקדמים אורגנית בגוגל היא מציאות קיימת – וכל איש מקצוע – בעיקר כזה שמספק שירותי קידום, חייב לדעת כיצד להתמודד איתה בצורה מהירה ויעילה,  ואני מקווה שהאמור למעלה יסייע לקיצור תהליכים ולהבהרת נקודות לא ברורות עבור מי שצריך, גם עבור בעל אתר שמקדם בעצמו או אצל חברה, וגם עבור המקדם שנתקל בדברים האלו בפעם הראשונה ולא סגור במה דברים אמורים.

VN:F [1.9.18_1163]

מה דעתכם על הפוסט?

דירוג: 10.0/10 (6 הצבעות )

VN:F [1.9.18_1163]

דירוג: +5 (מתוך 5 הצבעות)

המגדיר השלם להודעות עונשי הקישורים של גוגל, 10.0 out of 10 based on 6 ratings


שתפו אותנו בפייסבוק גוגל ובטוויטר!
אהבתם את מה שקראתם? הכניסו את כתובת המייל שלכם
והרשמו לעדכונים כדי שתהיו הראשונים לקבל את המידע שאף אחד לא מספר לכם: